A templom építésének 50., a bukaresti református közösség meglétének 200. évfordulóját ünneplik a Calvineumban a hét végén
Fotó: Bukaresti Calvineum
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz. Szintén a hétvégén ünneplik meg azt is, hogy 200 éve alakult a református közösség a román fővárosban. Zsold Béla lelkipásztor a Krónikának elmondta, a gyülekezet biztos menedék az ortodox nagyvárosban, ahol otthonra találhatnak Krisztus követői.
2024. október 22., 19:182024. október 22., 19:18
2024. október 22., 19:252024. október 22., 19:25
Hétvégén ünneplik a bukaresti Calvineum református templom építésének 50. évfordulóját, valamint a több mint 200 éves múltra visszatekintő bukaresti református közösség fennállását – adta hírül a Liszt Intézet Bukarest. Amint a közlemény emlékeztet, a román fővárosban működő két református templom közül
Zsold Béla lelkész 2002 óta szolgálja a bukaresti Calvineum gyülekezetét
Fotó: Bukaresti Calvineum
A Calvineumban immár 22 éve szolgáló Zsold Béla lelkész a Krónika megkeresésére elmondta, a fél évszázaddal ezelőtt épült hajlék Bukarest ötödik református temploma a 200 év alatt. „Az idők folyamán több templomot lebontottak. Kétszáz éve alakult a gyülekezet, nekik építettek egy kis templomot, ugyanis az 1848-as forradalom leverése után sokan kerestek menedéket Bukarestben. A gyülekezet megnőtt, a templom kicsinek bizonyult, lebontották, újat építettek, majd ezt is lebontották. Aztán a Szőlőskert utcában is építettek egy templomot” – elevenítette fel a lelkész.
A bukaresti Calvineum épülete
Fotó: Bukaresti Calvineum
A hatalom 1972-ben
„Egy nép életében 50 év rövid idő, mégis fontos fordulópont, amikor megállunk, hálával tekintünk vissza a megtett útra. Ugyanakkor reménységgel tekintünk a jövőbe, tudva, hogy a nagykegyelmű Úristen, aki a múlt viszontagságai között is megtartott, a jövendőben is menedéket, oltalmat nyújt a hozzá fordulóknak”– fogalmazott Zsold Béla. Mint kifejtette, az elmúlt 50 esztendő alatt a gyülekezetnek két lelkipásztora volt: 1974 és 2002 között nagytiszteletű Zágoni Albu Zoltán, 2002-től kezdődően pedig jómaga.
„Lehetne számokkal ábrázolni a gyülekezet életét, hányszor örvendeztünk egy-egy kisgyerek keresztelése alkalmával, vagy hányszor kerestünk vigasztalást a ravatal mellett.
– állapította meg a lelkész.
A reformáció emlékévében állítottak Bukarest belvárosában reformáció-emlékművet
Fotó: Bukaresti Calvineum
A hétvégi ünnepségen tehát nem csak az ötven évre, hanem a kétszáz éves múltra is emlékeznek. A bukaresti Calvineum gyülekezete nagyon változó, hiszen akik Erdélyből átmenetileg a román fővárosban tartózkodnak, azok közül nagyon sokan csatlakoznak ideiglenesen a református közösséghez.
„Bukarestben sokan vagyunk magyarok, de a gyülekezethez tartozás nem egyértelmű, ugyanis azok a fiatalok, akik Erdélyből időszakosan itt tartózkodnak, azoknak például a szüleik fizetik az egyházfenntartást, otthon. Van, aki vásárhelyi vagy éppen szatmári, de Bukarestben hozzánk jár templomba” – ecsetelte a lelkész. Hozzátette,
„Azt mondhatjuk, hogy ilyen módon a Calvineum gyülekezete nagyon mozgó: most az 50. évfordulóra például egyetlen olyan személyt sikerült felkutatnunk, aki ötven évvel ezelőtt jelen volt az istentiszteleten. Ő Bukarestben él, itt született. Azt is néztük, hogy kiket kereszteltek itt 1974-ben vagy 1975-ben, vagy kik konfirmáltak itt, esetleg kik kötöttek itt házasságot, de nem találtunk itt senkit, mert nagyon változik a bukaresti református közösség” – emelte ki Zsold Béla. Mint mondta, élő, változó gyülekezetről van szó, hiszen az emberek jönnek-mennek Bukarestbe, illetve onnan el.
„A román fővárosról szokták mondani, hogy a legnagyobb magyar falu. Mindig is az volt, hiszen Bukarestben megbecsülték a mesterembereket és az iparosokat, úgyhogy az elmúlt században nagyon sokan jöttek ide.
– ismertette lapunknak a gyülekezet összetételét a lelkész.
Ő egyébként Háromszékről került Bukarestbe, és Háromszéken voltak olyan hívei, akik nyugdíjas koruk előtt Bukarestben voltak egyháztagok. „Tehát már akkor ismertem valamiképp a bukaresti gyülekezetet, aztán meg élesben is megismerhettem. Jelenleg is élő közösségről, gyülekezetről van szó. A régi gyülekezetek templomépítők voltak, mi ugyan nem építettünk templomot, viszont a reformáció 500 éves évfordulója alkalmával Bukarest központjában, a királyi palota háta mögött, ott, ahol a lebontott templom helye van, sikerült reformáció-emlékművet állítanunk.
– emelte ki a lelkipásztor.
A bukaresti református templom, ahol élénk gyülekezeti élet zajlik
Fotó: Bukaresti Calvineum
A Calvineumban évről évre változik, hányan konfirmálnak, haláloznak el, hányan esküsznek olyanok, akik a gyülekezetbe tartoznak, tartoztak. „Van olyan év, hogy nincs egyetlen konfirmandus se, viszont olyan is, hogy 5-6 fiatal konfirmál. Amióta itt vagyok, a 22 év alatt a legtöbb hat konfirmandus volt egy esztendőben. Ugyanakkor akárcsak Erdély-szerte, itt is csökkenőben van a születések száma. Az elhalálozások száma is elég nagy, olyan esztendő is volt a huszonkettő alatt, hogy harmincnál több személyt temettem, de olyan is, hogy csak kettőt egy esztendő alatt.
– emelte ki Zsold Béla.
Az ünnepi rendezvénysorozat október 26-án, szombaton 11 órakor Koós Ferenc-körrel indul a Calvineum tanácstermében, amelyen Szekeres Attila István heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia tagja, az Erdélyi Címertani és Zászlótudományi Egyesület alapítója és elnöke az erdélyi címerekről és zászlókról tart előadás, és bemutatja a bukaresti Calvineum számára általa tervezett zászlót.
Október 27-én, vasárnap 10 órától az ünnepi istentiszteletet követőn felszentelik a Calvineum új zászlóját, illetve a templom udvarán felavatják a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium által a külföldi magyar emlékek megőrzését célzó támogatásból erre az alkalomra készített emléktáblát. A rendezvényen a Calvineum vasárnapi iskolásai előadással készülnek. Az ünnepi esemény kiemelt programja a marosvásárhelyi Vártemplom védnöksége alatt működő Musica Humana női kamarakórus fellépése. A Musica Humana női kamarakórus 1985-ben alakult, eredetileg vegyes kar volt, pár év múlva vált női karrá. Karnagyai voltak Száraz Béla, Szalman Loránt, Csíky Csaba. 2020 óta Sikó Szidónia vezeti a kórust.
Fotó: Bukaresti Calvineum
Az évek során felléptek már Magyarországon, Franciaországban, Olaszországban, Szlovákiában, Ausztriában, Spanyolországban, Szerbiában, Lengyelországban, Horvátországban és Szlovéniában rendezett fesztiválokon. A kórust 2024 áprilisában a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége – KÓTA országos minősítő hangversenyén (Bercel, Magyarország) Aranydiplomával tüntették ki.
Annak ellenére, hogy más szórványvidékekhez hasonlóan elöregedőfélben van, a Pitești-en és Ploiești-en élő kis létszámú magyarság igyekszik őrizni nemzeti identitását. A református egyház immár 160 éve van jelen intézményesen e két városban, és a járványhelyzetben is végzi közösségépí
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!