A templom építésének 50., a bukaresti református közösség meglétének 200. évfordulóját ünneplik a Calvineumban a hét végén
Fotó: Bukaresti Calvineum
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz. Szintén a hétvégén ünneplik meg azt is, hogy 200 éve alakult a református közösség a román fővárosban. Zsold Béla lelkipásztor a Krónikának elmondta, a gyülekezet biztos menedék az ortodox nagyvárosban, ahol otthonra találhatnak Krisztus követői.
2024. október 22., 19:182024. október 22., 19:18
2024. október 22., 19:252024. október 22., 19:25
Hétvégén ünneplik a bukaresti Calvineum református templom építésének 50. évfordulóját, valamint a több mint 200 éves múltra visszatekintő bukaresti református közösség fennállását – adta hírül a Liszt Intézet Bukarest. Amint a közlemény emlékeztet, a román fővárosban működő két református templom közül
Zsold Béla lelkész 2002 óta szolgálja a bukaresti Calvineum gyülekezetét
Fotó: Bukaresti Calvineum
A Calvineumban immár 22 éve szolgáló Zsold Béla lelkész a Krónika megkeresésére elmondta, a fél évszázaddal ezelőtt épült hajlék Bukarest ötödik református temploma a 200 év alatt. „Az idők folyamán több templomot lebontottak. Kétszáz éve alakult a gyülekezet, nekik építettek egy kis templomot, ugyanis az 1848-as forradalom leverése után sokan kerestek menedéket Bukarestben. A gyülekezet megnőtt, a templom kicsinek bizonyult, lebontották, újat építettek, majd ezt is lebontották. Aztán a Szőlőskert utcában is építettek egy templomot” – elevenítette fel a lelkész.
A bukaresti Calvineum épülete
Fotó: Bukaresti Calvineum
A hatalom 1972-ben
„Egy nép életében 50 év rövid idő, mégis fontos fordulópont, amikor megállunk, hálával tekintünk vissza a megtett útra. Ugyanakkor reménységgel tekintünk a jövőbe, tudva, hogy a nagykegyelmű Úristen, aki a múlt viszontagságai között is megtartott, a jövendőben is menedéket, oltalmat nyújt a hozzá fordulóknak”– fogalmazott Zsold Béla. Mint kifejtette, az elmúlt 50 esztendő alatt a gyülekezetnek két lelkipásztora volt: 1974 és 2002 között nagytiszteletű Zágoni Albu Zoltán, 2002-től kezdődően pedig jómaga.
„Lehetne számokkal ábrázolni a gyülekezet életét, hányszor örvendeztünk egy-egy kisgyerek keresztelése alkalmával, vagy hányszor kerestünk vigasztalást a ravatal mellett.
– állapította meg a lelkész.
A reformáció emlékévében állítottak Bukarest belvárosában reformáció-emlékművet
Fotó: Bukaresti Calvineum
A hétvégi ünnepségen tehát nem csak az ötven évre, hanem a kétszáz éves múltra is emlékeznek. A bukaresti Calvineum gyülekezete nagyon változó, hiszen akik Erdélyből átmenetileg a román fővárosban tartózkodnak, azok közül nagyon sokan csatlakoznak ideiglenesen a református közösséghez.
„Bukarestben sokan vagyunk magyarok, de a gyülekezethez tartozás nem egyértelmű, ugyanis azok a fiatalok, akik Erdélyből időszakosan itt tartózkodnak, azoknak például a szüleik fizetik az egyházfenntartást, otthon. Van, aki vásárhelyi vagy éppen szatmári, de Bukarestben hozzánk jár templomba” – ecsetelte a lelkész. Hozzátette,
„Azt mondhatjuk, hogy ilyen módon a Calvineum gyülekezete nagyon mozgó: most az 50. évfordulóra például egyetlen olyan személyt sikerült felkutatnunk, aki ötven évvel ezelőtt jelen volt az istentiszteleten. Ő Bukarestben él, itt született. Azt is néztük, hogy kiket kereszteltek itt 1974-ben vagy 1975-ben, vagy kik konfirmáltak itt, esetleg kik kötöttek itt házasságot, de nem találtunk itt senkit, mert nagyon változik a bukaresti református közösség” – emelte ki Zsold Béla. Mint mondta, élő, változó gyülekezetről van szó, hiszen az emberek jönnek-mennek Bukarestbe, illetve onnan el.
„A román fővárosról szokták mondani, hogy a legnagyobb magyar falu. Mindig is az volt, hiszen Bukarestben megbecsülték a mesterembereket és az iparosokat, úgyhogy az elmúlt században nagyon sokan jöttek ide.
– ismertette lapunknak a gyülekezet összetételét a lelkész.
Ő egyébként Háromszékről került Bukarestbe, és Háromszéken voltak olyan hívei, akik nyugdíjas koruk előtt Bukarestben voltak egyháztagok. „Tehát már akkor ismertem valamiképp a bukaresti gyülekezetet, aztán meg élesben is megismerhettem. Jelenleg is élő közösségről, gyülekezetről van szó. A régi gyülekezetek templomépítők voltak, mi ugyan nem építettünk templomot, viszont a reformáció 500 éves évfordulója alkalmával Bukarest központjában, a királyi palota háta mögött, ott, ahol a lebontott templom helye van, sikerült reformáció-emlékművet állítanunk.
– emelte ki a lelkipásztor.
A bukaresti református templom, ahol élénk gyülekezeti élet zajlik
Fotó: Bukaresti Calvineum
A Calvineumban évről évre változik, hányan konfirmálnak, haláloznak el, hányan esküsznek olyanok, akik a gyülekezetbe tartoznak, tartoztak. „Van olyan év, hogy nincs egyetlen konfirmandus se, viszont olyan is, hogy 5-6 fiatal konfirmál. Amióta itt vagyok, a 22 év alatt a legtöbb hat konfirmandus volt egy esztendőben. Ugyanakkor akárcsak Erdély-szerte, itt is csökkenőben van a születések száma. Az elhalálozások száma is elég nagy, olyan esztendő is volt a huszonkettő alatt, hogy harmincnál több személyt temettem, de olyan is, hogy csak kettőt egy esztendő alatt.
– emelte ki Zsold Béla.
Az ünnepi rendezvénysorozat október 26-án, szombaton 11 órakor Koós Ferenc-körrel indul a Calvineum tanácstermében, amelyen Szekeres Attila István heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia tagja, az Erdélyi Címertani és Zászlótudományi Egyesület alapítója és elnöke az erdélyi címerekről és zászlókról tart előadás, és bemutatja a bukaresti Calvineum számára általa tervezett zászlót.
Október 27-én, vasárnap 10 órától az ünnepi istentiszteletet követőn felszentelik a Calvineum új zászlóját, illetve a templom udvarán felavatják a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium által a külföldi magyar emlékek megőrzését célzó támogatásból erre az alkalomra készített emléktáblát. A rendezvényen a Calvineum vasárnapi iskolásai előadással készülnek. Az ünnepi esemény kiemelt programja a marosvásárhelyi Vártemplom védnöksége alatt működő Musica Humana női kamarakórus fellépése. A Musica Humana női kamarakórus 1985-ben alakult, eredetileg vegyes kar volt, pár év múlva vált női karrá. Karnagyai voltak Száraz Béla, Szalman Loránt, Csíky Csaba. 2020 óta Sikó Szidónia vezeti a kórust.
Fotó: Bukaresti Calvineum
Az évek során felléptek már Magyarországon, Franciaországban, Olaszországban, Szlovákiában, Ausztriában, Spanyolországban, Szerbiában, Lengyelországban, Horvátországban és Szlovéniában rendezett fesztiválokon. A kórust 2024 áprilisában a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége – KÓTA országos minősítő hangversenyén (Bercel, Magyarország) Aranydiplomával tüntették ki.
Annak ellenére, hogy más szórványvidékekhez hasonlóan elöregedőfélben van, a Pitești-en és Ploiești-en élő kis létszámú magyarság igyekszik őrizni nemzeti identitását. A református egyház immár 160 éve van jelen intézményesen e két városban, és a járványhelyzetben is végzi közösségépí
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
szóljon hozzá!