Fotó: Kudzsiri fegyvergyár
Az ukrajnai háború és a román hadsereg újrafelfegyverzésének teljében új beruházásra készül a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyár: hatékonyabbá teszi a NATO-szabványú és a volt Szovjetunióból származó kaliberű töltények gyártását.
2024. január 17., 18:112024. január 17., 18:11
A Romarm fegyveripari konszern keretében működő cég pályázatot írt ki egy, a 12,7 x 99 mm, 12,7 x 108 mm és 14,5 x 114 mm kaliberű lövedékek, csövek és kész töltények méret- és szemrevételezéses ellenőrzésére szolgáló gép beszerzésére. A beruházás becsült összértéke 5 000 000 RON (1 millió euró), áfa nélkül.
Így a cél a 12,7 x 99 mm, 12,7 x 108 mm és 14,5 x 114 mm kaliberű töltények gyártására szolgáló gépsor korszerűsítése. Az első egy NATO-specifikus kaliber, míg a másik kettőt eredetileg a volt Szovjetunióban gyártották, majd később a kelet-európai országok vették át.
A gép percenként 65 darab 12,7 x 99 mm-es, 45 darab 12,7 x 108 mm-es vagy 65 darab 14,5 x 114 mm-es lőszer ellenőrzésére lesz képes. Hibás darab esetén a gép automatikusan leáll, villogó piros fénnyel és hangjelzéssel figyelmeztet.
A kudzsiri üzem katonai felhasználásra szánt termékeket gyárt, például NATO-lőszereket, pisztolyokat, gépfegyvereket, lövegtornyokat és tárakat. A cégnek jelenleg mintegy ezer alkalmazottja van. Tavalyelőtt Florin Spătaru gazdasági miniszter egy, a gyárban tett látogatás után arról beszélt, hogy
Mint arról beszámoltunk, a miniszter még tavaly januárban cáfolta azokat az értesüléseket, miszerint Románia Ukrajna számára akarna lőszereket gyártani. Tavaly január elején az amerikai The Wall Street Journal német és román illetékesekre hivatkozva azt írta: Németország az ukrajnai háború miatt arra készül, hogy társfinanszírozóként vegyen részt egy 1989 előtt épült romániai fegyvergyár korszerűsítésében. A gyárban a tervek szerint a NATO-szabványoknak megfelelő tüzérségi lőszerek mellett az ukrán hadsereg által használt fegyverekkel kompatibilis, szovjet szabványú eszközöket is gyártanának.
Azt ugyanakkor nem pontosították, melyik fegyvergyárról lehet szó, illetve hogy ki a tulajdonosa. Az ok: az ukrajnai háború miatt az európai országok annyi lőszert szállítottak az orosz hadsereg ellen küzdő ukrán haderőnek, hogy az már nem csupán a Kijevnek szánt szállítmányok folyamatosságát veszélyezteti, hanem a NATO védelmi képességeit is.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
szóljon hozzá!