Óvni kell. Az autós pihenőhelyek tisztasága nagyrészt az utazókon múlik
Fotó: Pixabay.com
Szomorú valóságra is rávilágít a közúti infrastruktúráért felelős országos társaság autósbarát kezdeményezése, a parkolók és pihenőhelyek online térképének megvalósítása: a megállóhelyeken rengeteg a szemét, az útügy pedig nem győzi takarítani. A neveltetés és a bírságolás visszafogó erejében bíznak.
2021. augusztus 07., 08:412021. augusztus 07., 08:41
Elérhetővé tette a közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) az országutak és autópályák parkolóinak, pihenőhelyeinek és szolgáltatásainak online térképét. A CNAIR közleménye szerint az alkalmazás lehetővé teszi a gépkocsivezetőknek, hogy megtalálják a romániai úthálózat valamennyi parkolóját és autós szolgáltatását. Az alkalmazás kifejlesztése része a társaság azon stratégiájának, hogy kényelmesebbé tegye az autósok számára az úthálózat használatát – közölte a CNAIR.
Amellett, hogy most már pontosan tudják a gépkocsivezetők, hol találhatók ezek a megállóhelyek, az is fontos lenne, hogy tisztán tartsák ezeket, ne szemeteljenek, mert nem győzik takarítani – mondta el a Krónikának a brassói regionális útügyi igazgatóság szóvivője. Elekes Róbert kifejtette, általában heti két alkalommal – hétfőn és pénteken – takarítanak a parkolókban, a nyári hónapokban pedig, amikor sokkal nagyobb a forgalom, mert mindenki indul nyaralni, heti háromszor – szerdán is – összeszedik a szemetet. Csak Brassó megyében az 500 kilométeres országúthálózat mentén egy hónap alatt 90 köbméter szemetet gyűjtöttek össze. A szóvivő felidézte, volt egy kísérlet arra, hogy nagyobb szeméttárolókat helyezzenek ki a parkolókba, ám ez nem járt eredménnyel, mert azok is két-három nap alatt megteltek.
Elekes Róbert elmondta, a hétvégi házak tulajdonosai nem mindig kötnek szerződést hulladékszállításra, és miután három-négy napot ott töltenek, a szemetet összegyűjtik zsákokba, és az első parkolóban kiteszik. Jönnek a kóbor kutyák, a medvék, széttépik a zsákokat, a szél szétfújja a hulladékot, és máris tele van szeméttel az egész parkoló – részletezte a szóvivő. Hozzátette, az is előfordul, hogy építkezési törmeléket, lomtalanításból származó megunt tárgyakat visznek ki a megállóhelyekbe, vagy illemhelynek használják.
A vandalizmussal is folyamatosan küzdenek: Maros megyében az újrahasznosítható műanyagból készített padokat, asztalokat autóhoz kötve vontatták el, vagy széttörték, meggyújtották. A kihelyezett asztalok-padok már közel fele nincs meg. Az autópályák melletti parkolókat folyamatosan őrzik és takarítják, de még ezekben is nehéz rendet tartani, gyakran csak akkor veszik észre a rengeteg szemetet, amikor a teherautó elment mellőle. „Nem tudunk annyit takarítani, amennyit szemetelnek” – összegezte Elekes Róbert.
A Jóérzés Alapítvánnyal (Asociația Bun-Simț) a Jóérzés turistaútvonal (Traseu de Bun-Simţ Turistic) program keretében információs táblákat és szelektív gyűjtésre alkalmas hulladéktárolókat helyeznek ki a parkolókba. Abban bíznak, hogy a civil szervezet felszólítása hitelesebb és hatékonyabb, hiszen ha az útügy helyezi ki a táblát, hogy ne szemeteljenek, akkor arra mindig az a válasz, hogy még gyakrabban kellene takarítani, mutatott rá szóvivő.
Ugyanakkor egyelőre a civilek kezdeményezése sem túl sikeres: a szemetesek félig üresek, és körülöttük ott a rengeteg szétdobált hulladék.
Legalább a parkolókat rendszeresen takarítjuk, viszont az erdő széléről, a patak partjáról már nehezebb lenne összegyűjteni a hulladékot – jelezte Elekes Róbert.
Elekes Róbert szerint hatékony, ha az emberek a közösségi oldalakon pellengérre állítják a szemetelőket. A nevelésben jó eredményeket érnek el a gyerekekkel, akik az önkéntes szemétgyűjtések alkalmával mindig megrökönyödnek, hogy mennyi a szemét – ezek után meggondolják, hogy mit dobálnak el, sőt a szüleiket is figyelmeztetik, hogy ne szemeteljenek.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!