A küldöttséget kedden Klaus Johannis államfő is fogadta
Fotó: Presidency.ro
A szociálliberális román kormánytöbbség által kidolgozott igazságügyi törvénycsomagról és az ellene emelt szakmai és ellenzéki kifogásokról tájékozódott hétfőn és kedden Bukarestben a Velencei Bizottság küldöttsége.
2018. június 12., 13:402018. június 12., 13:40
2018. június 12., 13:432018. június 12., 13:43
Az Európa Tanács alkotmányjogi konzultatív testületétől az igazságszolgáltatás átszervezését bíráló Klaus Johannis jobboldali államfő kért szakvéleményt május elején, amikor – nem első alkalommal – a román alkotmánybíróságnál is kifogást emelt a törvénycsomag egyes rendelkezései ellen. Johannis szerint a törvénycsomag – amellyel szemben Románia nyugati partnerei is aggályaikat fejezték ki – gyengíti az ügyészek jogállását, aláássa függetlenségüket, a bírák és az ügyészek megfélemlítésére irányuló új, párhuzamos testületeket létesít.
Az RMDSZ támogatását is élvező kormánykoalíció egyebek mellett az ügyészségi visszaélésekre hivatkozva szorgalmazza az igazságszolgáltatás átszervezését, az ellenzéki pártok és az utcán tüntető civil szervezetek viszont azt mondják: a kormányoldal politikai pórázra akarja kötni az igazságszolgáltatást, hogy megmentse a börtöntől korrupt politikusait.
Miután az igazságszolgáltatás átszervezését célzó törvénycsomag hatályba lépését a jobbközép ellenzék és az államfő sorozatos – és első körben megalapozottnak bizonyult – alkotmányossági óvásokkal hátráltatta, a kormánykoalíció felvetette, hogy a büntetőjog és perrendtartás törvénykönyveit, amelyeket szintén módosítani akarnak, már nem parlamenti procedúrával, hanem sürgősségi kormányrendelettel léptessék hatályba.
Egy hete a román alkotmánybíróság is a Velencei Bizottsághoz fordult, de nem szakvéleményért: a taláros testületet az ellene irányuló ellenzéki támadásokra panaszkodott miatt. A román alkotmánybíróság szerint egyes köztisztségviselők és parlamenti pártok megpróbálták aláásni a testület fennhatóságát, és arra bíztatták az államfőt, hogy ne tartsa tiszteletben az igazságügyi miniszter és az államfő közötti intézményes konfliktust megállapító, az elnököt a korrupcióellenes főügyész leváltására kötelező alkotmánybírósági határozatot.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!