Tudorel Toader (balra) igazásügy-miniszter sajnálja, hogy egyáltalán ki kell kérnie az ügyészi kar véleményét Augustin Lazăr (jobbra) menesztéséről
Fotó: Aktual24.ro
Negatívan véleményezte a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege hétfőn az Augustin Lazăr legfőbb ügyész leváltására vonatkozó igazságügy-miniszteri javaslatot.
2018. november 19., 14:332018. november 19., 14:33
2018. november 19., 14:452018. november 19., 14:45
A jogszabályok értelmében a legfőbb ügyész leváltását az igazságügyi miniszter kérheti, és a CSM ügyészi részlege konzultatív jellegű véleményt fogalmaz meg a kérésről. A döntést az államfő hozza. A CSM ügyészi részlegének hétfői ülésén részt vett Augustin Lazăr főügyész és Tudorel Toader igazságügy-miniszter is.
A főügyész egyúttal törvénytelennek nevezte a menesztésére irányuló kezdeményezést. „Az igazságügy-miniszter visszaélésszerűen kisajátította azt a kompetenciát, hogy kiértékelje a legfőbb ügyész szakmai tevékenységét, olyan indokokat hozott fel, amely túllépi törvényes hatáskörét és megtagadta a védekezéshez való jogot. A legfőbb ügyész tevékenységének kiértékelését kizárólag a CSM ügyészi részlege végezheti el" – hangoztatta az ülésen Lazăr, azzal vádolva Toadert, hogy bizalmatlanságot kelt az igazságügyi rendszerben, és „minimális erőfeszítést sem tesz” a lojális együttműködés érdekében.
Ezzel szemben az igazságügy-miniszter a CSM ülésén azt hangoztatta: jobb lenne, ha nem is kellene kikérni a testület véleményét a legfőbb ügyész elmozdításakor. Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint az ülés elején Tudorel Toader szóváltásba keveredett Codruţ Olaruval, a CSM alelnökével, akit arra figyelmeztetett, hogy a CSM véleményezése csak konzultatív jellegű, mire Olaru megjegyezte: „sajnos”. Toader éles hangon bírálta Augusti Lazărt is, akinek – a miniszter szerint – „imponál a tábornoki rang, de valójában nagyon sok hivatali feladatát másokra ruházta át”. Toader felrótta Lazărnak azt is, hogy elejétől fogva ellenezte a bírák és ügyészek által elkövetett visszaélések kivizsgálására hivatott ügyosztály létrehozását és folyamatosan igyekszik akadályozni ennek működését.
Egyébként a CSM ügyészi részlege korábban negatívan véleményezte Laura Codruţa Kovesinek, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetőjének a leváltását is, ennek ellenére Tudorel Toader továbbította a javaslatot Klaus Johannis államfőnek, aki – alkotmánybírósági határozat nyomán – jóváhagyta Kövesi visszahívását.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!