Sereghajtók. Románia az utolsó három helyezett egyike a nők parlamenti aránya szempontjából
Fotó: Miklós Zoltán/Facebook
Az Európai Unió (EU) tagállamainak nemzeti parlamentjeiben a képviselői helyek egyharmadát (33,4 százalékát) foglalták el nők 2024-ben; ez 5,6 százalékponttal jobb arány a 2014-esnél - derül ki az EU statisztikai hivatalának pénteken közzétett adataiból.
2025. március 08., 11:012025. március 08., 11:01
Az Eurostat szerint az uniós országok közül Svédországban (45,6 százalék), Finnországban (45,5) és Dániában (44,7) a legmagasabb a nők aránya a parlamentben,
2014-hez képest három tagállamban több mint 10 százalékponttal nőtt a nők aránya a parlamentben: Máltán (14,9 százalékponttal), Lettországban (13 százalékponttal) és Franciaországban (10,3 százalékponttal).
A miniszteri pozícióknak a 35,1 százalékát töltötték be nők az EU-ban 2024-ben; arányuk 7,4 százalékponttal nőtt a 2014-es 27,7 százalékhoz mérten.
Három másik uniós tagállamban a kormánytagok legalább fele nő: Belgiumban (55 százalék), valamint Észtországban és Franciaországban (egyaránt 50 százalék). Ezzel szemben Magyarország kormányában nem volt nő 2024-ben, Csehországban pedig a miniszteri pozíciók 5,9 százalékát töltötték be nők.
A tagállamok többségében 2014 óta nőtt a nők aránya a kormányban. A legnagyobb mértékű növekedés Belgiumban figyelhető meg 32,8 százalékpontos), amelyet Portugália (25,7) és Litvánia (24,9) követ a sorban.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
szóljon hozzá!