Sereghajtók. Románia az utolsó három helyezett egyike a nők parlamenti aránya szempontjából
Fotó: Miklós Zoltán/Facebook
Az Európai Unió (EU) tagállamainak nemzeti parlamentjeiben a képviselői helyek egyharmadát (33,4 százalékát) foglalták el nők 2024-ben; ez 5,6 százalékponttal jobb arány a 2014-esnél - derül ki az EU statisztikai hivatalának pénteken közzétett adataiból.
2025. március 08., 11:012025. március 08., 11:01
Az Eurostat szerint az uniós országok közül Svédországban (45,6 százalék), Finnországban (45,5) és Dániában (44,7) a legmagasabb a nők aránya a parlamentben,
2014-hez képest három tagállamban több mint 10 százalékponttal nőtt a nők aránya a parlamentben: Máltán (14,9 százalékponttal), Lettországban (13 százalékponttal) és Franciaországban (10,3 százalékponttal).
A miniszteri pozícióknak a 35,1 százalékát töltötték be nők az EU-ban 2024-ben; arányuk 7,4 százalékponttal nőtt a 2014-es 27,7 százalékhoz mérten.
Három másik uniós tagállamban a kormánytagok legalább fele nő: Belgiumban (55 százalék), valamint Észtországban és Franciaországban (egyaránt 50 százalék). Ezzel szemben Magyarország kormányában nem volt nő 2024-ben, Csehországban pedig a miniszteri pozíciók 5,9 százalékát töltötték be nők.
A tagállamok többségében 2014 óta nőtt a nők aránya a kormányban. A legnagyobb mértékű növekedés Belgiumban figyelhető meg 32,8 százalékpontos), amelyet Portugália (25,7) és Litvánia (24,9) követ a sorban.
Nem vizsgálta érdemben az alkotmánybíróság a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen benyújtott óvásokat szombati ülésén, csupán azt állapította meg, hogy túl korán nyújtották be őket, ezért utasította el a beadványokat.
Szombat délután 4 óráig több mint 1200 panasz és óvás érkezett a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu államfőjelöltségével kapcsolatban a májusi elnökválasztáson – közölték a BEC képviselői a <a href="https://hotnews.ro/peste-1-200-de-sesizari-si-contestatii-privind-candidatura-lui-calin-georgescu-depuse-la-biroul-elector
Előzetes vizsgálatot indított a bukaresti rendőrség vezetősége az egyik munkatársuk ellen, miután résztvevőként jelen volt a Călin Georgescut támogató egyik tüntetésen.
Jelen állás szerint rajthoz állhat a tavalyi érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu a május 4-ére kiírt megismételt államfő-választáson, miután az alkotmánybíróság szombaton elutasította az indulása ellen benyújtott óváso
Nagyon valószínűtlen, hogy Ilie Bolojan megszegje a szavát és induljon a májusi elnökválasztáson a koalíciós pártok jelöltje, Crin Antonescu helyett – jelentette ki Ciprian Ciucu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő első alelnöke.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte a román alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen pénteken benyújtott két óvást. A taláros testület bejelentette, hogy szombaton tárgyal a két fellebbezésről.
A Vlad Țepeș Parancsnokság vezetője, Adrian Robertin Dinu 2025 januárjában Moszkvába látogatott, ahonnan üzeneteket küldött a csoport tagjainak az orosz fővárosban folytatott találkozóiról és az elnökválasztás érvénytelenítése nyomán tervezett lépésekről.
Călin Georgescu a kampánybeszédeiben is „hősnek” nevezte a szélsőjobboldali és antiszemita Vasgárda egykori vezérét, Corneliu Zelea Codreanut, a háborús bűnösök nyilvános dicsőítése és a náci tisztelgés pedig „közvetlen támadás a demokrácia ellen”.
Az Európai Unió (EU) országaiban 3,67 millió gyermek született 2023-ban, 5,4 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; éves összevetésben ez a legnagyobb mértékű csökkenés 1961 óta – derül ki az Eurostat adataiból.
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
szóljon hozzá!