Fotó: Pinti Attila
Törvénytervezetet fogadott el a bukaresti képviselőház kedden döntéshozó kamaraként arról, hogy az útdíj (rovinieta) az érvényességétől számított 24 órán belül is kifizethető.
2024. október 08., 17:542024. október 08., 17:54
2024. október 08., 18:042024. október 08., 18:04
A 2023/226-os számú törvényt módosító jogszabályjavaslat szerint Románia országúthálózatának használata útdíjköteles, kivéve a városok belterületéhez tartozó országútszakaszokat. Az útdíj kifizetését igazoló – egy napra, 10 napra, 30 napra, 60 napra vagy 12 hónapra érvényes – matricát az országúthálózat használata előtt kell megvásárolni.
A jogszabályjavaslatot a szenátus elutasította, a képviselőház döntéshozó kamaraként szavazott róla. Hatályba lépéséhez már csak az államfő ellenjegyzésére van szükség.
Mint arról beszámoltunk, az útadó (rovinieta) az egyik olyan illeték, amelyet minden gépkocsi-tulajdonosnak ki kell fizetnie, ha a romániai közúthálózatot használja városon kívül: megyei, ország-, európai vagy gyorsforgalmi utakat, autópályákat (tehát Romániában nincs külön autópálya-matrica, sztrádahasználatra is az útadó kifizetése érvényes, amely kötelező külföldi állampolgárok, külföldről érkezők számára is). Az útdíjat többféle időtartamra lehet rendezni, viszont jelenleg minden esetben előre ki kell fizetni – ezen módosított a törvénytervezet, amelyet a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai kezdeményeztek a parlamentben.
Korábbi cikkünkben ismertettük az útadó jelenleg érvényes díjszabásait, valamint a kifizetésük elmaradása esetén kiszabható bírságok mértékét.
Legtöbb 24 órával a közúthasználat után is ki lehet fizetni a kötelező útadót egy törvénymódosító javaslat szerint, amely kissé fura utat jár be a parlamentben.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
1 hozzászólás