Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Döntő házként fogadta el kedden a román képviselőház a kiskorúak elektromos cigarettával való kiszolgálását tiltó törvénytervezetet.
2024. február 27., 14:342024. február 27., 14:34
A 2016/201-es és a 2002/349-es törvényt módosító jogszabály célja a gyerekek és fiatalok dohánytermékekhez való hozzáférésének megakadályozása. A tervezet megtiltja a 18 éven aluliak kiszolgálását elektromos cigarettákkal, e-cigaretták utántöltőivel és a dohányt felmelegítő termékekkel, valamint ezen termékek automatákból történő értékesítését is.
A jogszabály ugyanakkor előírja az e-cigi és a töltőflakon fogalmak uniós jogszabályok szerinti meghatározásának átvételét.
Egy módosítás szerint tilos az olyan nikotinos tasakok forgalomba hozatala, amelyek nikotintartalma meghaladja a 20 milligrammot tasakonként.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) téves információk terjesztésével és a gyerekek tudatos megcélzásával vádolta meg az e-cigarettákat népszerűsítő dohányipart.
„Az RMDSZ támogatta, hogy betiltsák az elektromos cigaretták forgalmazását kiskorúaknak, az oktatási intézményekben bármilyen típusú cigaretták használatát, valamint az online vásárlást és az önkiszolgáló automatákban való eladást is. (…)
– áll az RMDSZ-nek a jogszabály elfogadását követően kiadott közleményében.
A Krónikához eljuttatott dokumentum ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy ezentúl az easybox vagy egyéb locker típusú csomagátvevő pontokra sem engedélyezett cigarettarendelés kiszállítása, abban az esetben pedig, ha futár szállítja ki a rendelést, a csomagon fel kell tüntetni, hogy dohányterméket tartalmaz, ezért kizárólag nagykorú személy veheti át.
A szabályszegő futárok 500 lejes bírsággal sújthatók. Abban az esetben pedig, ha a kereskedelmi egység nem tartja be ezt a szabályozást, annak működése 30 napra felfüggeszthető, valamint 20 ezer lejes büntetéssel járhat.
A jogszabály azt követően léphet hatályba, hogy kihirdeti Klaus Iohannis államfő, majd megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
Alfred Simonis, a bukaresti képviselőház ügyvivő elnöke szerint szabályozni kellene a kiskorúak kiszolgálását energiaitalokkal és elektronikus cigarettákkal.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!