George Simion kitart az elnökválasztás második fordulója mellett
Fotó: Videófelvétel
Az államelnöki tisztség megüresedésének megállapítását és az elnökválasztás második fordulójának megszervezését kérte hétfőn az AUR az alkotmánybíróságtól. A párt szerint az alkotmánybíróság felelős az elnökválasztás megtartásáért.
2024. december 23., 16:392024. december 23., 16:39
A politikai alakulat az Agerpres-hez eljuttatott közleménye szerint Klaus Iohannis államfői mandátuma december 21-én lejárt, és mivel az alkotmánybíróság 2024/32-es határozatával érvénytelenítették az elnökválasztás teljes folyamatát, nem adottak az alkotmányos feltételek Iohannis tisztségben maradásához. Ugyanakkor
– érvel az AUR.
Közleményük szerint az alkotmány előírásai szerint az alkotmánybíróságnak kell kezeskednie az alkotmány tiszteletben tartásáért és felügyelnie az államelnök-választást. Az alkotmány elsőbbsége azt jelenti, hogy tiszteletben tartják az alaptörvénynek azt a kitételét, miszerint Románia demokratikus jogállam, nem pedig egy ,,kialakulóban levő diktátor hűbérbirtoka”, ahogy George Simion pártelnök és Gheorghe Piperea ügyvéd, AUR-os EP-képviselő fogalmaz a beadványban.
Az AUR szerint még 2024 végéig meg kell szervezni a második fordulót, mert az alkotmánybíróság csak a titkosszolgálatok jelentéseire alapozva érvénytelenítette az elsőt. Az említett jelentésekben szereplő külső állami beavatkozásra és a választók manipulálására vonatkozó állításokra azonban nincs bizonyíték – olvasható a dokumentumban.
A közlemény szerint a titkosszolgálatok jelentései nem szerepelhetnek bizonyítékként sem polgári, sem büntetőjogi, sem pedig választási peres ügyben, és a titkosszolgálatok nem szólhatnak bele az igazságügyi folyamatokba.
Az AUR szerint ugyanakkor a médiában december 20-án megjelent hírek azt bizonyítják, hogy a választók TikTokon zajló manipulációs kampányát a PNL finanszírozta, tehát ,,az állami szereplő valójában egy belső politikai szereplő volt”.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion bejelentette, hogy pártja nem vesz részt a Cotroceni-palotában zajló konzultációkon, mert nem ismeri el legitim államfőnek Klaus Iohannist.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!