George Simion kitart az elnökválasztás második fordulója mellett
Fotó: Videófelvétel
Az államelnöki tisztség megüresedésének megállapítását és az elnökválasztás második fordulójának megszervezését kérte hétfőn az AUR az alkotmánybíróságtól. A párt szerint az alkotmánybíróság felelős az elnökválasztás megtartásáért.
2024. december 23., 16:392024. december 23., 16:39
A politikai alakulat az Agerpres-hez eljuttatott közleménye szerint Klaus Iohannis államfői mandátuma december 21-én lejárt, és mivel az alkotmánybíróság 2024/32-es határozatával érvénytelenítették az elnökválasztás teljes folyamatát, nem adottak az alkotmányos feltételek Iohannis tisztségben maradásához. Ugyanakkor
– érvel az AUR.
Közleményük szerint az alkotmány előírásai szerint az alkotmánybíróságnak kell kezeskednie az alkotmány tiszteletben tartásáért és felügyelnie az államelnök-választást. Az alkotmány elsőbbsége azt jelenti, hogy tiszteletben tartják az alaptörvénynek azt a kitételét, miszerint Románia demokratikus jogállam, nem pedig egy ,,kialakulóban levő diktátor hűbérbirtoka”, ahogy George Simion pártelnök és Gheorghe Piperea ügyvéd, AUR-os EP-képviselő fogalmaz a beadványban.
Az AUR szerint még 2024 végéig meg kell szervezni a második fordulót, mert az alkotmánybíróság csak a titkosszolgálatok jelentéseire alapozva érvénytelenítette az elsőt. Az említett jelentésekben szereplő külső állami beavatkozásra és a választók manipulálására vonatkozó állításokra azonban nincs bizonyíték – olvasható a dokumentumban.
A közlemény szerint a titkosszolgálatok jelentései nem szerepelhetnek bizonyítékként sem polgári, sem büntetőjogi, sem pedig választási peres ügyben, és a titkosszolgálatok nem szólhatnak bele az igazságügyi folyamatokba.
Az AUR szerint ugyanakkor a médiában december 20-án megjelent hírek azt bizonyítják, hogy a választók TikTokon zajló manipulációs kampányát a PNL finanszírozta, tehát ,,az állami szereplő valójában egy belső politikai szereplő volt”.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion bejelentette, hogy pártja nem vesz részt a Cotroceni-palotában zajló konzultációkon, mert nem ismeri el legitim államfőnek Klaus Iohannist.
„Soha nem gondoltam volna, hogy a román szenátus elnöke leszek, nem volt célom, hogy ezt a tisztséget betöltsem, de mindent megteszek, hogy méltósággal képviseljem a szenátust és országunkat – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan.
Az USR nem fogja megszavazni a Ciolacu-kormányt, és jelenleg arra sem lát esélyt, hogy Crin Antonescu államelnök-jelöltségét támogassa – jelentette be hétfőn Ionuţ Moşteanu.
Keményen bírálta a hétfőn hivatalosan is megalakult új kormánykoalíciót Călin Georgescu, az elnökválasztás megsemmisített eredményű első fordulójának győztese.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
Kiszámíthatóságot és tervezhetőséget ígér Tánczos Barna leendő pénzügyminiszter az új koalíciós kormány felállását követően.
Sikerült megállapodnia a PSD-nek, a PNL-nek és az RMDSZ-nek a leendő kormányzati struktúráról, amelyben a magyar alakulat két minisztériumot irányíthat majd, a fejlesztésit és a pénzügyminisztériumot, amelynek több szempontból is jelentősége van.
Holttestet találtak vasárnap a Cibles-hegységben.
Beszámolója szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi vasárnap közölte Klaus Iohannis államfővel, hogy a mandátuma szombaton véget ért és le kell mondania.
Az SOS Románia párt és a Fiatal Emberek Pártja (POT) egyaránt úgy döntött, hogy nem vesz részt a Cotroceni-palotában a miniszterelnök kijelöléséről szóló konzultációsorozaton.
Politikai források szerint Crin Antonescu elfogadta, hogy a koalíció jelöltje legyen az elnökválasztáson.
szóljon hozzá!