Képünk illusztráció
Fotó: Kisréti Zsombor
Románia 2016-tól mostanáig 5 százalékkal csökkentette az élelmiszer-pazarlást – tájékoztatott csütörtökön Petre Daea mezőgazdasági miniszter az élelmiszer-pazarlás tudatosításának nemzetközi napja alkalmából.
2022. szeptember 29., 17:312022. szeptember 29., 17:31
2022. szeptember 29., 17:452022. szeptember 29., 17:45
A mezőgazdasági minisztérium székházának udvarán tartott rendezvényen a miniszter elmondta, uniós viszonylatban Románia nem áll rosszabbul az élelmiszer-pazarlás terén, mint más országok, és véleménye szerint a jó úton halad.
Úgy vélekedett szeptember 29-e, az élelmiszer-pazarlás tudatosításának nemzetközi napja jó alkalom arra, hogy elgondolkodjunk, mit is jelent számunkra az élelem, illetve, hogy „megtanuljuk felhasználni azt, amink van, ne pazaroljuk el, amit nap mint nap megtermelünk”.
Daea emlékeztetett, hatályban van egy élelmiszer-pazarlásról szóló törvény, amely világosan leszögezi, mit kell tenni azokkal az élelmiszeripari termékekkel, amelyeknek szavatossági ideje rövidesen lejár.
Az újságírók azon kérdésére, hogy személy szerint ő mit tesz az élelmiszer-pazarlás csökkentésére, a miniszter leszögezte: a megfelelő dolgokat a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben fogyasztja.
Az élelmiszer-pazarlás csökkentését célzó 2016/217-es törvény hatályba lépésével azokat az élelmiszeripari termékeket, amelyeknek a szavatossága néhány napon belül lejár, el lehet adományozni. Jelenleg 38, az élelmiszer-adományozási mechanizmusban részt vevő szervezet működik Romániában, közöttük 10 élelmiszerbank, amelyek az ország egész területét lefedik – közölte az Agerpres hírügynökség.
A romániai éttermek mintegy 73 százaléka számára problémát jelent az élelmiszer-pazarlás, a legtöbb eldobott termék az alapanyagok közül kerül ki, azaz zöldség, gyümölcs vagy hús – mutatott rá egy idén április és augusztus között végzett felmérés.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!