Panaszáradat. Tavaly több mint 12 ezer petíció érkezett az ombudsmani hivatalhoz
Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok – derült ki az intézmény tavalyi tevékenységi mérlegét ismertető keddi eseményen.
2025. február 11., 15:582025. február 11., 15:58
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett jelentésben emlékeztettek, hogy petícióval fordulhat az ombudsmani hivatalhoz minden olyan természetes személy – állampolgárságtól függetlenül –, aki úgy érzi, hogy megsértették jogait a központi vagy helyi közigazgatási hatóságok. A panasz elbírálása után az intézmény ajánlásokat bocsát ki, szankcionálási joga nincs – hangsúlyozták.
„Erre akkor van lehetőség, ha értesülünk az adott helyzetről valahonnan, a legtöbb esetben a központi vagy a helyi médiából, ritkábban a közösségimédia-felületekről, még ritkábban civil szervezetek jelzései alapján” – magyarázták.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is kérte a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon a kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket tartalmazó salátarendeletet.
Ugyanakkor évente mintegy 1200-1300 olyan petíció érkezik az intézményhez, amelyben arra kérik az ombudsmant, hogy támadjon meg az alkotmánybíróságon különféle jogszabályokat.
„Sajnos vannak olyan politikusok, újságírók és elemzők, akik pártoskodással vádolnak bennünket, pedig nyilvánvaló, hogy akár alkotmánybíróság elé viszünk egy ügyet, akár nem, egyeseknek kedvükre lesz a döntés, másoknak nem. Politikai szempontból értelmezni egy ilyen döntést az intézmény függetlenségének és tekintélyének aláásását jelenti” – fogalmaztak a jelentésben. Ebben azt is megjegyezték, hogy
Hozzátették, „nagy hiba” és „igazságtalanság” lenne annak alapján ítélni meg az intézmény tevékenységét, hogy az alkotmánybírósághoz fordult-e egy adott ügyben vagy sem, hiszen petíciók tízezreit bírálták el az évek során, hozzájárulva ezáltal „a hétköznapi emberek” jogainak tiszteletben tartásához.
Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) felkérte az ombudsmant, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az új nyugdíjtörvényt.
Ugyanakkor beadványaikból az derült ki, hogy sok esetben nem ismerik el a hatóságok döntéseit, ami vélhetően az állam szolgáltatásaival és a közalkalmazottakkal szembeni bizalmatlanságnak, az átláthatóság hiányának és az állami hatóságok rossz kommunikációjának tudható be – magyarázták a jelentésben.
Egyre durvul az erőszak a romániai iskolákban – kongatta meg a vészharangot Renate Weber ombudsman, akinek gyereket felgyújtó diákokról is van tudomása.
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu szerdán bejelentette, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS).
Miközben a román vezetők egybehangzóan kijelentették, hogy az amerikai küldöttség megértette az elnökválasztás érvénytelenítése mellett szóló érveket, kiderült: azért nem volt annyira könnyű meggyőzni őket.
A Románia és az Egyesült Államok közötti valamennyi egyezmény – beleértve az amerikai katonák romániai jelenlétet szabályozó megállapodásokat is – érvényben van, a felek tiszteletben tartják és a regionális biztonsági fejleményekhez igazítják ezeket.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta, hogy a tartalékalapból egészítsék ki 50 millió lejjel az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) idei költségvetését a ragadós száj- és körömfájás elleni hatósági teendőkre.
Csütörtökön a tanórák végeztével megkezdődik a húsvéti vakáció az iskolások számára.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldali erők jelöltje nyeri az elnökválasztás első fordulóját – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!