Panaszáradat. Tavaly több mint 12 ezer petíció érkezett az ombudsmani hivatalhoz
Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok – derült ki az intézmény tavalyi tevékenységi mérlegét ismertető keddi eseményen.
2025. február 11., 15:582025. február 11., 15:58
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett jelentésben emlékeztettek, hogy petícióval fordulhat az ombudsmani hivatalhoz minden olyan természetes személy – állampolgárságtól függetlenül –, aki úgy érzi, hogy megsértették jogait a központi vagy helyi közigazgatási hatóságok. A panasz elbírálása után az intézmény ajánlásokat bocsát ki, szankcionálási joga nincs – hangsúlyozták.
„Erre akkor van lehetőség, ha értesülünk az adott helyzetről valahonnan, a legtöbb esetben a központi vagy a helyi médiából, ritkábban a közösségimédia-felületekről, még ritkábban civil szervezetek jelzései alapján” – magyarázták.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is kérte a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon a kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket tartalmazó salátarendeletet.
Ugyanakkor évente mintegy 1200-1300 olyan petíció érkezik az intézményhez, amelyben arra kérik az ombudsmant, hogy támadjon meg az alkotmánybíróságon különféle jogszabályokat.
„Sajnos vannak olyan politikusok, újságírók és elemzők, akik pártoskodással vádolnak bennünket, pedig nyilvánvaló, hogy akár alkotmánybíróság elé viszünk egy ügyet, akár nem, egyeseknek kedvükre lesz a döntés, másoknak nem. Politikai szempontból értelmezni egy ilyen döntést az intézmény függetlenségének és tekintélyének aláásását jelenti” – fogalmaztak a jelentésben. Ebben azt is megjegyezték, hogy
Hozzátették, „nagy hiba” és „igazságtalanság” lenne annak alapján ítélni meg az intézmény tevékenységét, hogy az alkotmánybírósághoz fordult-e egy adott ügyben vagy sem, hiszen petíciók tízezreit bírálták el az évek során, hozzájárulva ezáltal „a hétköznapi emberek” jogainak tiszteletben tartásához.
Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) felkérte az ombudsmant, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az új nyugdíjtörvényt.
Ugyanakkor beadványaikból az derült ki, hogy sok esetben nem ismerik el a hatóságok döntéseit, ami vélhetően az állam szolgáltatásaival és a közalkalmazottakkal szembeni bizalmatlanságnak, az átláthatóság hiányának és az állami hatóságok rossz kommunikációjának tudható be – magyarázták a jelentésben.
Egyre durvul az erőszak a romániai iskolákban – kongatta meg a vészharangot Renate Weber ombudsman, akinek gyereket felgyújtó diákokról is van tudomása.
Az alkotmánybíróság kedden megállapította az államelnöki tisztség megüresedését, és úgy határozott, hogy február 12-étől Ilie Bolojan szenátusi elnök lássa el ügyvivőként az államfői teendőket.
Különféle intézmények és hatóságok nevét használó és vizuális arculatát másoló álüzenetekre és e-mailekre figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Házkutatást tartottak kedden a hatóságok az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu kampányfőnöke, Radu Pally otthonában.
Klaus Iohannis lemondása „nem old meg semmit”, ráadásul maga után hagyott egy nagy problémát: azt, hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztás eredményét – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.
Paprikaspray-t fújt szét egy diák kedden az egyik konstancai középiskolában; több mint húsz személy lett rosszul.
Négy személy ellen indult büntetőeljárás a Bukarestben, a kormánypalota előtt a szükséges engedélyek nélkül megtartott, hétfői tüntetésen elkövetett bűncselekmények miatt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke hétfő este bejelentette, hogy alakulata bizalmatlansági indítványt nyújt be jövő héten a Ciolacu-kormány ellen.
Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője.
Klaus Iohannis lemondásával megnyílt a lehetőség, hogy olyan elnököt válasszon Románia, aki tiszteli az ország lakosságát, azon belül a magyar közösséget – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)