Panaszáradat. Tavaly több mint 12 ezer petíció érkezett az ombudsmani hivatalhoz
Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok – derült ki az intézmény tavalyi tevékenységi mérlegét ismertető keddi eseményen.
2025. február 11., 15:582025. február 11., 15:58
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett jelentésben emlékeztettek, hogy petícióval fordulhat az ombudsmani hivatalhoz minden olyan természetes személy – állampolgárságtól függetlenül –, aki úgy érzi, hogy megsértették jogait a központi vagy helyi közigazgatási hatóságok. A panasz elbírálása után az intézmény ajánlásokat bocsát ki, szankcionálási joga nincs – hangsúlyozták.
„Erre akkor van lehetőség, ha értesülünk az adott helyzetről valahonnan, a legtöbb esetben a központi vagy a helyi médiából, ritkábban a közösségimédia-felületekről, még ritkábban civil szervezetek jelzései alapján” – magyarázták.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is kérte a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon a kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket tartalmazó salátarendeletet.
Ugyanakkor évente mintegy 1200-1300 olyan petíció érkezik az intézményhez, amelyben arra kérik az ombudsmant, hogy támadjon meg az alkotmánybíróságon különféle jogszabályokat.
„Sajnos vannak olyan politikusok, újságírók és elemzők, akik pártoskodással vádolnak bennünket, pedig nyilvánvaló, hogy akár alkotmánybíróság elé viszünk egy ügyet, akár nem, egyeseknek kedvükre lesz a döntés, másoknak nem. Politikai szempontból értelmezni egy ilyen döntést az intézmény függetlenségének és tekintélyének aláásását jelenti” – fogalmaztak a jelentésben. Ebben azt is megjegyezték, hogy
Hozzátették, „nagy hiba” és „igazságtalanság” lenne annak alapján ítélni meg az intézmény tevékenységét, hogy az alkotmánybírósághoz fordult-e egy adott ügyben vagy sem, hiszen petíciók tízezreit bírálták el az évek során, hozzájárulva ezáltal „a hétköznapi emberek” jogainak tiszteletben tartásához.
Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) felkérte az ombudsmant, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az új nyugdíjtörvényt.
Ugyanakkor beadványaikból az derült ki, hogy sok esetben nem ismerik el a hatóságok döntéseit, ami vélhetően az állam szolgáltatásaival és a közalkalmazottakkal szembeni bizalmatlanságnak, az átláthatóság hiányának és az állami hatóságok rossz kommunikációjának tudható be – magyarázták a jelentésben.
Egyre durvul az erőszak a romániai iskolákban – kongatta meg a vészharangot Renate Weber ombudsman, akinek gyereket felgyújtó diákokról is van tudomása.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
szóljon hozzá!