Fotó: Veres Nándor
Felszólítást küldött szerdán az Európai Bizottság (EB) Romániának és további 12 uniós tagállamnak, hogy hozzák összhangba nemzeti jogszabályaikat a hulladéklerakókra vonatkozó, 2018/850-es uniós irányelvben foglalt módosításokkal – derül ki az EB közleményéből.
2021. június 09., 20:072021. június 09., 20:07
A 2018/850-es irányelv korlátozásokat vezet be 2030-tól minden újrafeldolgozásra vagy energetikai hasznosításra alkalmas hulladék hulladéklerakóban való elhelyezése kapcsán. Célja továbbá, hogy 2035-ig 10%-ra korlátozza a hulladéklerakókba kerülő települési hulladék arányát, ugyanakkor szabályokat vezet be a településihulladék-célértékek teljesítésének kiszámítására.
Az irányelv azt is előírja az uniós országok számára, hogy hozzanak létre hatékony minőség-ellenőrzési és nyomonkövetési rendszert a hulladéklerakókban elhelyezett települési hulladék vonatkozásában. Ugyancsak szerdán az EB felszólította Romániát és másik 16 tagállamot, hogy nemzeti jogszabályaikat hozzák összhangba a hulladékokról szóló 2008/98/EK irányelvet módosító, 2018/851-es irányelvben foglaltakkal.
Emellett új célértékeket határoz meg a települési hulladék újrafeldolgozására, és előírja, hogy 2025-ig az újrafeldolgozott települési hulladék mennyiségét legalább 55 tömegszázalékra kell növelni. A célérték 2030-ig 60%-ra, 2035-ig pedig 65%-ra fog emelkedni – tudósított az Agerpres.
A harmadik felszólítás, amely Románia mellett még 12 tagországot érint, a csomagolási hulladékról szóló 2018/852-es irányelvben foglalt módosításoknak a nemzeti jogszabályokba való átültetésére vonatkozik. Az irányelv előírja az uniós országok számára, hogy hozzanak intézkedéseket a csomagolási hulladék keletkezésének megelőzése és a csomagolás környezeti hatásának minimalizálása érdekében.
most pedig indoklással ellátott véleményeket bocsátott ki, ami a kötelezettségszegési eljárás második szakasza. Az országoknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy válaszoljanak és meghozzák a szükséges intézkedéseket, ellenkező esetben az EB az EU Bíróságához fordulhat az ügyben.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
szóljon hozzá!