Fotó: Adevărul/Mediafax/Andreea Alexandru
Szerdára virradóra megjelent a hivatalos közlönyben a büntető törvénykönyvet és perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendelet, annak ellenére, hogy a jogszabály gyors elfogadása ellen több mint tízezer ember tüntetett az ország nagyvárosaiban.
2017. február 01., 10:242017. február 01., 10:24
2017. február 01., 11:192017. február 01., 11:19
A rendelet a hivatali visszaélésre, hanyag kezelésre, érdekellentétre és bűnpártolásra vonatkozó cikkelyeknél enyhít a Btk. szigorán, az indoklás szerint azért, hogy a törvényt összhangba hozza az alkotmánybíróság korábbi döntéseivel.
Szerdára virradó éjszaka a kormány intézkedése ellen tiltakozó tüntetők vonultak utcára országszerte, akik szerint a rendelet a korrupt politikusokat védi. A bukaresti kormány épületét körülvevő több mint tízezer tüntető közül többen megpróbáltak behatolni az épületbe, őket könnygázzal állította meg a csendőrség. Több ezer tüntető vonult utcára Kolozsváron, Temesváron, Brassóban és Jászvásáron is. A demonstráció ugyanakkor szerda reggel is folytatódott a kormánynak otthont adó Victoria-palota előtt, ahol több százan, többnyire fiatalok tiltakoztak a Sorin Grindeanu vezette kabinet intézkedése ellen.
Klaus Johannis államfő szerdán a büntetőjogot módosító sürgősségi rendeletre utalva úgy vélekedett, megengedhetetlen, amit a kormány tett. „Ez megengedhetetlen, csúfot űz a kormány belőlünk, amikor az éj leple alatt, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács jóváhagyása nélkül hoz sürgősségi rendeletet olyan érzékeny témákban, mint a büntető törvénykönyv és a bűnügyi perrendtartás. Ezt nem tolerálhatjuk\" – nyilatkozta az elnök újságíróknak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ülése előtt. Az államfő az ülésről távoztában közölte, a testület elnökének eltökélt szándéka, hogy a bukaresti alkotmánybírósághoz fordul a sürgősségi rendelet kapcsán. A CSM álláspontja szerint ugyanis érdeksérelem érhető tetten két hatalmi ág, az igazságszolgáltatás és a kormány között.
A hivatalos közlönyben megjelent rendelet értelmében ezentúl csak a 200 ezer lejnél nagyobb kárt okozó hivatali visszaélésért indítható bűnvádi eljárás, a kiszabható legnagyobb büntetést pedig az eddigi hétről három évre csökkentette, öt évre rövidítve az elévülési időt. A Btk.-ba bekerült egy olyan cikkely, miszerint nem minősül hivatali visszaélésnek a „jogszabályok kidolgozása, kibocsátása, illetve elfogadása\". Az ellenzéki sajtó szerint a kormány ezzel próbálta megakadályozni azt, hogy a Btk. „rajtaütésszerű\" megváltoztatásáért bűnpártolás gyanújával bepereljék.
Hanyag kezelésért nem indítható többé büntetőeljárás, és ezentúl – másodfokú rokonságig – nem lehet majd bűnpártolással vádolni az elkövető családtagjait. A büntető perrendtartás módosítása azonnal, a törvénykönyv módosítása a közzétételtől számított tíz napon belül lép hatályba. A bukaresti főügyészség szerdai tájékoztatása szerint az országban 2100 olyan köztisztviselő áll bíróság előtt, akik ellen hivatali visszaélésért, és csaknem kétezer olyan, akik ellen hanyag kezelésért emelt vádat a korrupcióellenes ügyészség (DNA).
Laura Kövesi, a DNA vezető ügyésze szerdán a Digi 24 hírtelevíziónak úgy vélekedett, hogy a kormányrendeletet bizonyos „személyekre szabták\". Kövesi elmondta, a DNA által az elmúlt három évben hivatali visszaélés miatt összeállított vádiratok összesen egymilliárd eurós károkozást állapítottak meg, ám ha a bűncselekmény kikerül a Btk. hatálya alól és le kell zárni ezeket az ügycsomókat, az okozott kárt soha nem fogja behajtani az állam. A román sajtó szerint a Btk. módosításának kedvezményezettjei között számos kormánypárti és ellenzéki politikus, köztük Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke található.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!