Fotó: Wikipédia
Az amerikai gyártmányú HIMARS rakétarendszerek karbantartó központjává alakítják a bákói Aerostar üzemet – jelentette be Teodor Incicaș altábornagy, a román védelmi tárca fegyverbeszerzésekért felelős osztályának vezetője.
2023. május 22., 17:382023. május 22., 17:38
Az Umbrela Strategică (Stratégiai Védőernyő – szerk. megj.) című kiadvány által idézett tábornok szerint már be is indították az eljárást. „Ami a HIMARS romániai karbantartó központját illeti, ez egy folyamatban lévő ügy.
A gazdasági minisztériummal közösen a szükséges jogi eljárásoknak megfelelően nyilvánítjuk majd karbantartó központtá a vállalatot” – mondta Incicaș az Umbrela Strategicának.
Bár a HIMARS rakéták romániai gyártásáról még nincs szó, a bukaresti védelmi minisztérium egy másik rakétatípus, a Skyceptor gyártását fontolgatja. Ez egy régebbi projekt folytatása lenne, és az érintett felek – a gazdasági minisztérium és a Raytheon – hajlandóak is erre.
Az eladások a gazdasági minisztériumon keresztül történnének, és Incicaș szerint már ebben az ügyben is történt előrelépés. Az eljárás ilyenkor az, hogy a kormány egy másik kormánynak adja el a katonai eszközöket, nem egy vállalatnak.
Nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer
A HIMARS (angolul: High Mobility Artillery Rocket System, magyarul: nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer) amerikai fejlesztésű, mozgékony, könnyű rakétatüzérségi eszköz, melyet az amerikai hadsereg részére fejlesztettek ki, bázisjárművei a gumikerekes MTV járműcsalád változatai.
A fegyverrendszer elsősorban egy hat indítótubusos konténert tartalmaz, melyben alkalmazható az M270 összes, 227 mm űrméretű rakétatípusa (annak fele javadalmazását képes a HIMARS hordozni). Indítási képessége egyes, kettes, négyes, vagy hatos sorozatban lehetséges. A járművön alkalmazható még az ATACMS rendszer egy indítótubusa is, valamint integrálási és indítási kísérleteket hajtottak végre az AMRAAM szárazföldi indítású változataival is.
A jármű szállítható C–130 Hercules szállítórepülőgépben, a járóképes alváz eredeti fejlesztője a BAE Systems Mobility & Protection Systems volt, a fegyverrendszert pedig a Lockheed Martin Missiles & Fire Control fejlesztette ki. A csapatpróbákat 1998-ban kezdték meg Fort Bragg-ben. 2002-ben a hadsereg a tengerészgyalogsággal együtt állított szolgálatba 40 darab egységet. Aktív telepítésük 2005-től kezdődik, első harctéri bevetésük 2007-ben történt a tengerészgyalogság részéről, Irakban.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!