Fotó: Vladimir Tismaneanu/Facebook
Vaskos botrányba keveredett az Egyesült Államokban élő Vladimir Tismăneanu román politológus, történész, miután rasszista felhangú fényképet osztott meg közösségi oldalán. Az ügyben diszkriminációellenes kivizsgálás indul.
2020. április 11., 12:572020. április 11., 12:57
2020. április 11., 15:252020. április 11., 15:25
Tismăneanu pénteken kerítésen ücsörgő varjakat ábrázoló, a következő kísérőszöveggel ellátott fotót helyezett el Facebook-oldalán: „Țăndărei repülőtere, minden járat törölve”. A bejegyzés üzenete egyértelműen arra a több száz roma lakosra utal, aki nyugat-európai országokból tért haza az elmúlt hetek során, a koronavírus-járvány idején, és miattuk alakult ki fertőző gócpont a dobrudzsai városban, amelyet emiatt karanténba helyeztek. A román nyelvben a varjú (cioară) gyakran használt szitokszó a cigányokra.
Gelu Duminică bukaresti szociológus közölte: nem várt ilyen megnyilvánulást olyan értelmiségitől, aki a totalitárius rezsimeket tanulmányozta, és kiválóan ismeri, milyen szörnyűségeket okoztak a diktatúrák az emberiség számára. „Vladimir Tismăneanu rasszista szuperszemetet osztott meg” – állapította meg az – egyébként roma származású – társadalomkutató, arra utalva, hogy az ominózus fényképhez a politológus azt a megjegyzést fűzte: „remek” (románul: super tare). Hozzátartozik az ügyhöz az is, hogy a posztban a politológus Denisa Comănescu költőnek köszöni meg a fotót; Comănescu egyébként a bukaresti Humanitas Fiction könyvkiadó vezérigazgatója. Az Elie Wiesel Holokausztkutató Intézet ugyancsak reagált a történtekre, úgy értékelve, hogy Tismăneanu megnyilvánulása „rasszizmus a kulturális elit háza táján”.
Vladimir Tismăneanu: „Nem fejtettem meg a fotó idegengyűlölő üzenetét”
A heves bírálatok hatására a politológus törölte a bejegyzést, és azzal védekezett, hogy üzenetben kapta a „poénosnak szánt” fotót. „Nem fejtettem meg az idegengyűlölő üzenetét. Nem élek Romániában, rengeteg részletet nem ismerek. Közösségi oldalam ellentétes a rasszizmus, xenofóbia, intolerancia, kirekesztés minden formájával. Ez nagy tanulság számomra. Meglehet, másoknak is” – próbált magyarázattal szolgálni gesztusára a romániai kommunista diktatúra által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló bizottság egykori vezetője. Különben az általa vezetett elnöki különbizottság készítette azt a 660 oldalas átfogó jelentést a romániai kommunizmus bűneiről, amelynek alapján 2006-ban Traian Băsescu államfő a parlament plénuma előtt hivatalosan elítélte, illegitimnek és kriminálisnak nevezve a kommunista rendszert.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke ugyancsak közösségi oldalán jelentette be: ha nem érkezik bejelentés az ügyben, a testület minden bizonnyal már hétfőn hivatalból vizsgálatot indít Tismăneanu bejegyzése miatt. Ezzel egy időben a CNCD elküldi az inkriminált fotót és a posztot a Marylandi Egyetemnek, amelynek Vladimir Tismăneanu az oktatója. „Fel fogjuk kérni a felsőoktatási intézményt, foglaljon állást az oktatója által posztolt bejegyzés kapcsán, hogy miként egyeztethető össze ez a gesztus az egyetem szervezeti, akadémiai kultúrája keretében alkalmazott etikai és diszkriminációellenes elvekkel” – közölte Asztalos Csaba. Cristina-Ionela Iurişniţi, a bukaresti képviselőház esélyegyenlőségért felelős bizottságának ellenzéki (Mentsétek meg Romániát, USR) elnöke a CNCD vezetőjének bejegyzéséhez fűzött kommentárjában jelentette be, hogy a jövő héten maga tesz feljelentést Tismăneanu ellen.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
3 hozzászólás