Fotó: Külügyminisztérium
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) beadványát elutasítva alkotmányosnak nyilvánította szerdán az alkotmánybíróság az év végén esedékes államelnök-választás előre hozására jogalapot teremtő törvénytervezetet.
2024. március 20., 16:102024. március 20., 16:10
2024. március 20., 16:442024. március 20., 16:44
A bírák egyhangúlag hozták meg döntésüket az államelnök-választást szabályozó törvényt módosító jogszabályjavaslatról. Az Agerpres idézi az alkotmánybíróság szerdai közleményét, amelyben az szerepel, hogy az USR beadványában bírált módosítás nem érinti a választójog alapjait, mert csupán azt az idősávot változtatja meg ideiglenesen, amelyen belül kitűzhető az államelnök-választás időpontja.
A testület leszögezte: a törvénytervezet nem reformálja meg a választási jogszabályokat, és nem érinti a választási rendszer valamelyik lényegi elemét, ezért alkotmányos.
Orbanék megtámadták a helyhatósági és az EP-választások összevonását
A Jobboldal Ereje (FD) elérte, hogy a legfelsőbb bíróság alkotmányossági kifogást emeljen az európai parlamenti és a helyhatósági választások összevonásáról szóló 2024/21-es sürgősségi kormányrendeletet ellen, miután megtámadta a legfelsőbb bíróságon a Központi Választási Iroda (BEC) összetételét – tájékoztatott szerdán a Ludovic Orban volt kormányfő vezette ellenzéki párt. Közleményükben emlékeztettek: az FD azután fordult a legfelsőbb bírósághoz, hogy Nép Ügyvédje 'minden ok nélkül' elutasította a sürgősségi rendelet megtámadását az alkotmánybíróságon. A Jobboldal Ereje kéri, hogy az alkotmánybíróság mielőbb döntsön a legfelsőbb bíróság alkotmányossági kifogásáról, ha ugyanis helyt ad a kifogásnak, a helyhatósági választásokat a helyi választottak mandátumának végére, azaz szeptemberre kell kiírni.
A parlament által elfogadott tervezet szerint az államelnök-választást vasárnap tartják az államfő mandátumának lejárta előtti három hónapban, és a kormánynak legalább 75 nappal a szavazás előtt el kell fogadnia a választás időpontját kijelölő határozatát.
Mint arról beszámoltunk, a stabilitás és a szélsőséges pártok visszaszorítása érdekében választási szövetségre lépett, valamint az európai parlamenti és önkormányzati választások összevonásáról döntött a kormánykoalíciót alkotó román Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL). Marcel Ciolacu kormányfő, a PSD, valamint Nicolae Ciucă, a PNL elnöke februárban bejelentette, hogy előrehozzák szeptemberre az eredetileg decemberben tartandó elnökválasztást is, a parlamenti választás azonban marad decemberben.
A szenátus után a képviselőház is elfogadta kedden az RMDSZ törvénytervezetét, amely jogalapot teremt az év végén esedékes államfő-választás előrehozására.
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
szóljon hozzá!