Fotó: Külügyminisztérium
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) beadványát elutasítva alkotmányosnak nyilvánította szerdán az alkotmánybíróság az év végén esedékes államelnök-választás előre hozására jogalapot teremtő törvénytervezetet.
2024. március 20., 16:102024. március 20., 16:10
2024. március 20., 16:442024. március 20., 16:44
A bírák egyhangúlag hozták meg döntésüket az államelnök-választást szabályozó törvényt módosító jogszabályjavaslatról. Az Agerpres idézi az alkotmánybíróság szerdai közleményét, amelyben az szerepel, hogy az USR beadványában bírált módosítás nem érinti a választójog alapjait, mert csupán azt az idősávot változtatja meg ideiglenesen, amelyen belül kitűzhető az államelnök-választás időpontja.
A testület leszögezte: a törvénytervezet nem reformálja meg a választási jogszabályokat, és nem érinti a választási rendszer valamelyik lényegi elemét, ezért alkotmányos.
Orbanék megtámadták a helyhatósági és az EP-választások összevonását
A Jobboldal Ereje (FD) elérte, hogy a legfelsőbb bíróság alkotmányossági kifogást emeljen az európai parlamenti és a helyhatósági választások összevonásáról szóló 2024/21-es sürgősségi kormányrendeletet ellen, miután megtámadta a legfelsőbb bíróságon a Központi Választási Iroda (BEC) összetételét – tájékoztatott szerdán a Ludovic Orban volt kormányfő vezette ellenzéki párt. Közleményükben emlékeztettek: az FD azután fordult a legfelsőbb bírósághoz, hogy Nép Ügyvédje 'minden ok nélkül' elutasította a sürgősségi rendelet megtámadását az alkotmánybíróságon. A Jobboldal Ereje kéri, hogy az alkotmánybíróság mielőbb döntsön a legfelsőbb bíróság alkotmányossági kifogásáról, ha ugyanis helyt ad a kifogásnak, a helyhatósági választásokat a helyi választottak mandátumának végére, azaz szeptemberre kell kiírni.
A parlament által elfogadott tervezet szerint az államelnök-választást vasárnap tartják az államfő mandátumának lejárta előtti három hónapban, és a kormánynak legalább 75 nappal a szavazás előtt el kell fogadnia a választás időpontját kijelölő határozatát.
Mint arról beszámoltunk, a stabilitás és a szélsőséges pártok visszaszorítása érdekében választási szövetségre lépett, valamint az európai parlamenti és önkormányzati választások összevonásáról döntött a kormánykoalíciót alkotó román Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL). Marcel Ciolacu kormányfő, a PSD, valamint Nicolae Ciucă, a PNL elnöke februárban bejelentette, hogy előrehozzák szeptemberre az eredetileg decemberben tartandó elnökválasztást is, a parlamenti választás azonban marad decemberben.
A szenátus után a képviselőház is elfogadta kedden az RMDSZ törvénytervezetét, amely jogalapot teremt az év végén esedékes államfő-választás előrehozására.
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!