Fotó: Románia parlamentje
A szenátus után a képviselőház is elfogadta kedden az RMDSZ törvénytervezetét, amely jogalapot teremt az év végén esedékes államfő-választás előrehozására.
2024. március 05., 13:272024. március 05., 13:27
Az immár csak kihirdetésre váró jogszabályt 183-84 szavazatarányban hagyta jóvá a kétkamarás parlament alsóháza.
A hatályos törvény szerint az új elnököt a hivatalban lévő államfő mandátumának lejárta előtti hónapban kell megválasztani.
Mivel a második mandátumát töltő és újabb ciklusra már nem választható Klaus Iohannis elnök megbízatása december 22-én jár le, hivatali utódja megválasztását legkorábban szeptember elsejére lehetne kiírni.
A törvénymódosítás nem érinti azt az előírást, hogy az államfőválasztást vasárnap tartják, és az is érvényben marad, hogy a kormánynak legalább 75 nappal a szavazás előtt kell meghoznia a választás időpontját kijelölő határozatát.
A kormánypártok szerint csak szervezési kérdésről van szó, az államfő jogköre nem változik, a voksolás előrehozása viszont időt ad majd a megválasztott elnöknek felkészülni arra, hogy átvegye a megbízatást a leköszönő államfőtől.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL) két hete döntött választási szövetség létrehozásáról és a 2024-es év választási menetrendjének megváltoztatásáról. A megállapodás értelmében előrehozzák az ősszel esedékes önkormányzati választásokat, és június 9-én az európai parlamenti választásokkal egy időben rendezik meg őket.
űA kormánypártok múlt héten elviekben megállapodtak arról, hogy
A parlamenti választásokat Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint december 8-ára tűzik ki.
A választások menetrendjéről pártelnöki szintjén született megállapodást a két kormánypárt vezető testületeinek is meg kell még erősíteniük.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!