Fotó: Ccr.ro
Az alkotmánybíróság (CCR) helyt adott a Nép Ügyvédje beadványának, és alaptörvénybe ütközőnek ítélte az előre hozott választásokról szóló 2020/26-os sürgősségi kormányrendeletet – tájékoztatták az Agerpres hírügynökséget a taláros testület illetékesei.
2020. március 12., 11:342020. március 12., 11:34
2020. március 12., 12:442020. március 12., 12:44
A taláros testület közleménye értelmében
– mutat rá a CCR.
Alkotmányellenesnek ítélte a testület azt a kitételt is, amely előírja az előre hozott parlamenti választások és a helyhatósági választások egy időben való megszervezésének lehetőségét. Ezáltal nehézkessé, bonyolulttá válna a szavazási folyamat, és így korlátozódhat a szavazati jog gyakorlása – érvelnek. Sérül emellett a megválasztáshoz való jog is, a rendelet ugyanis kizárja annak a lehetőségét, hogy egy személy valamely helyi választott tisztségért és törvényhozói tisztségért is induljon egy időben – szögezik le.
Az alkotmánybíróság azt is kifogásolja, hogy a parlamenti választás rendszerét érintő jogszabályt a választások előtt kevesebb mint egy évvel fogadták el, szembemenve a taláros testület joggyakorlatával, illetve a Velencei Bizottság ajánlásaival.
Mindezen érvek alapján a taláros testület teljes egészében alkotmányellenesnek ítélte a sürgősségi rendeletet.
Alkotmányossági óvást emelt a bukaresti nép ügyvédje (ombudsman) pénteken az előre hozott parlamenti választásokról szóló, hétfőn hatályba lépett sürgősségi kormányrendelet ellen.
Visszafogottan nyilatkozott Nicu Ştefănuţă, az Európai Parlament alelnöke Románia idei schengeni csatlakozásáról.
A tojás és a baromfihús is felkerült azoknak a termékeknek a listájára, amelyek csak behozatali engedéllyel importálhatók Ukrajnából – tájékoztatott a kormány szerdai döntéséről a mezőgazdasági miniszter.
Vizsgálatot indított a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a román női bob- és szánkóválogatott edzője ellen. Paul Neagut azzal gyanúsítják, hogy itthon és külföldön prostitúcióra kényszerített három sportolólányt.
Új gyógyszerek kerülnek fel november elsejétől az ártámogatott orvosságok listájára – jelentette be a kormány szerdai ülésének elején a miniszterelnök.
Választási megfontolások állnak a liberálisoknak a koalíció felbontásáról szóló nyilatkozatai mögött – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu, hangsúlyozva, hogy „Románia kormánya és a politikai koalíció két külön dolog”.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke felkérte Nicolae Ciucă liberális elnököt, hogy tisztázza szándékait, és gondolkodjon el azon, hogy „mekkora kárt okoz” a PSD a kormányban a liberálisok mellett.
Politikai döntést hozott a bukaresti alkotmánybíróság Puskás Bálint, a taláros testület egykori tagja szerint, amikor kizárta az államfőválasztás jelöltjei közül Diana Șoșoacát, az SOS Románia párt elnökét.
Marcel Ciolacu előrebocsátotta, hogy lemond a miniszterelnöki tisztségről, ha a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kivonul a kormányból. Nicolae Ciucă alakulata azonban a koalíció felrúgása ellenére ragaszkodik a hatalomhoz.
Összesen 65 ezer személy szerepel a nemi bűncselekményeket elkövető személyek országos nyilvántartásában. A Declic civil szervezet szerint a rendőrség nem ellenőrzi őket, ezért nagyon sok a visszaeső bűnöző.
Törvénytervezetet fogadott el a bukaresti képviselőház kedden döntéshozó kamaraként arról, hogy az útdíj (rovinieta) az érvényességétől számított 24 órán belül is kifizethető.
szóljon hozzá!