Fotó: Haáz Vince
Miközben a különböző színezetű román kormányok évek óta sikertelenül viaskodnak azzal a kihívással, hogy valamilyen módon megnyirbálják a különleges nyugdíjakat, amelyeket haszonélvezőik nem a nyugdíjalapba befizetett hozzájárulás alapján kapnak, több tízezren élvezik a juttatást.
2023. június 08., 20:192023. június 08., 20:19
Az Adevărul által az Országos Nyugdíjpénztár adatai alapján készített összeállítása szerint jelenleg a legnagyobb romániai nyugdíj bruttó összege 50 359 lejre rúg, és a bírói, illetve ügyészi kar egyik volt tagja kapja.
A második helyezett „csupán” bruttó 48 015, a harmadik 46 827, a negyedik 44 904, az ötödik pedig 44 143 kap – mindannyian az igazságszolgáltatás legmagasabb szintjeiről, a bíróságokról vagy az ügyészségekről vonultak nyugdíjba.
Egyébként az első húsz helyezett közül csak kettő volt pilóta, a többiek mind korábbi bírák vagy ügyészek. Az első 18 helyezett nyugdíjának bruttó összege meghaladja a 40 ezer lejt, míg a 20. helyezett nyugdíja bruttó 39 922 lej.
A fentiek fényében nem csoda, hogy a legnagyobb kategória, amely különleges nyugdíjra jogosult, a volt bíráké és ügyészeké: ők 5252-en vannak,
A következő kategória az bíróságokon és ügyészségeken dolgozó kisegítő személyzeté: ők 1658-an vannak, és átlagos nyugdíjuk 5125 lej. Az egykori pilóták közül 1369-en kapnak különleges nyugdíjat, ennek átlagos összege 11 507 lej. A különleges nyugdíjra jogosult volt diplomaták száma 735, nyugdíjuk átlagos összege 5808 lej, a volt parlamenti tisztségviselők száma 714, 5051 lejes átlagos nyugdíjjal.
A védelmi és a belügyi tárca alkalmazottai is különleges nyugdíjra jogosultak, ennek átlagos összege az értesülések szerint mintegy 4000 lej. A különleges nyugdíjakat a politikum kezdetben a bírák és ügyészek számára vezette be, hogy lekötelezze őket, majd lassan kiterjesztették a jogosultak körét.
A közfelháborodás miatt az elmúlt években többször is próbálkoztak a kormányok a különleges nyugdíjak megnyirbálásával, de hiába:
A jelenlegi kormány is beállt a sorba: a parlament elé került tervezet szerint 30 százalékos különadóval sújtanák azt az összeget, amely meghaladja azt a szintet, amely a nyugdíjpénztárba befizetett járulék alapján járna, illetve meghaladja a jelenlegi bruttó átlagbér szintjét, 6789 lejt. A különleges nyugdíjak esetében ugyanis az állami költségvetésből állják azt az összeget, amely meghaladja a befizetések alapján törvényesen járó summát.
Egy másik, a kifizetendő összegek csökkentésére vonatkozó próbálkozás azt célozza, hogy megtiltsák a különleges nyugdíjak halmozását. Ez azonban csak nagyon keveseket érint, főleg azokat, akik az igazságszolgáltatás vagy a diplomácia területéről kerültek a politikába, vagy a parlamentből az alkotmánybíróságra.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!