Fotó: Haáz Vince
Miközben a különböző színezetű román kormányok évek óta sikertelenül viaskodnak azzal a kihívással, hogy valamilyen módon megnyirbálják a különleges nyugdíjakat, amelyeket haszonélvezőik nem a nyugdíjalapba befizetett hozzájárulás alapján kapnak, több tízezren élvezik a juttatást.
2023. június 08., 20:192023. június 08., 20:19
Az Adevărul által az Országos Nyugdíjpénztár adatai alapján készített összeállítása szerint jelenleg a legnagyobb romániai nyugdíj bruttó összege 50 359 lejre rúg, és a bírói, illetve ügyészi kar egyik volt tagja kapja.
A második helyezett „csupán” bruttó 48 015, a harmadik 46 827, a negyedik 44 904, az ötödik pedig 44 143 kap – mindannyian az igazságszolgáltatás legmagasabb szintjeiről, a bíróságokról vagy az ügyészségekről vonultak nyugdíjba.
Egyébként az első húsz helyezett közül csak kettő volt pilóta, a többiek mind korábbi bírák vagy ügyészek. Az első 18 helyezett nyugdíjának bruttó összege meghaladja a 40 ezer lejt, míg a 20. helyezett nyugdíja bruttó 39 922 lej.
A fentiek fényében nem csoda, hogy a legnagyobb kategória, amely különleges nyugdíjra jogosult, a volt bíráké és ügyészeké: ők 5252-en vannak,
A következő kategória az bíróságokon és ügyészségeken dolgozó kisegítő személyzeté: ők 1658-an vannak, és átlagos nyugdíjuk 5125 lej. Az egykori pilóták közül 1369-en kapnak különleges nyugdíjat, ennek átlagos összege 11 507 lej. A különleges nyugdíjra jogosult volt diplomaták száma 735, nyugdíjuk átlagos összege 5808 lej, a volt parlamenti tisztségviselők száma 714, 5051 lejes átlagos nyugdíjjal.
A védelmi és a belügyi tárca alkalmazottai is különleges nyugdíjra jogosultak, ennek átlagos összege az értesülések szerint mintegy 4000 lej. A különleges nyugdíjakat a politikum kezdetben a bírák és ügyészek számára vezette be, hogy lekötelezze őket, majd lassan kiterjesztették a jogosultak körét.
A közfelháborodás miatt az elmúlt években többször is próbálkoztak a kormányok a különleges nyugdíjak megnyirbálásával, de hiába:
A jelenlegi kormány is beállt a sorba: a parlament elé került tervezet szerint 30 százalékos különadóval sújtanák azt az összeget, amely meghaladja azt a szintet, amely a nyugdíjpénztárba befizetett járulék alapján járna, illetve meghaladja a jelenlegi bruttó átlagbér szintjét, 6789 lejt. A különleges nyugdíjak esetében ugyanis az állami költségvetésből állják azt az összeget, amely meghaladja a befizetések alapján törvényesen járó summát.
Egy másik, a kifizetendő összegek csökkentésére vonatkozó próbálkozás azt célozza, hogy megtiltsák a különleges nyugdíjak halmozását. Ez azonban csak nagyon keveseket érint, főleg azokat, akik az igazságszolgáltatás vagy a diplomácia területéről kerültek a politikába, vagy a parlamentből az alkotmánybíróságra.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!