Fotó: Ccr.ro
A képviselőház szerdán elfogadta a Florin Iordache szociáldemokrata képviselő által benyújtott jogszabályjavaslatot, amely előírja, hogy a parlament által elfogadott határozatokat legtöbb 15 napon belül lehet megóvni az alkotmánybíróságon – adta hírül az Agerpres.
2019. március 27., 15:332019. március 27., 15:33
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bejelentette, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a tervezetet, amennyiben azt a szenátus is elfogadja döntő házként ebben a formában.
„A szenátus, illetve a képviselőház plénumának, valamint a két ház együttes plénumának határozatai ellen a Hivatalos Közlönyben való megjelenésüktől számítva legtöbb 15 napon belül lehet kifogást emelni az alkotmánybíróságon ” – írja elő az elfogadott tervezet.
A képviselőház által elfogadott tervezet előírja még, hogy amennyiben a taláros testület megállapítja, hogy a megóvott határozat vagy szabályzat valamely előírása alkotmányba ütközik, az illető háznak 45 nap áll rendelkezésére, hogy újratárgyalja azt és összhangba hozza az alaptörvénnyel. Ez időszak alatt az érintett rendelkezéseket felfüggesztik. A 45 napos időszak végén az alkotmányba ütköző előírások jogi hatása megszűnik – áll még a tervezetben.
Gabriel Andronache liberális képviselő kijelentette,
„Ellene fogunk szavazni és megtámadjuk az alkotmánybíróságon” – szögezte le Andronache.
Stelian Ion USR-képviselő is bejelentette, hogy alakulata megóvja a tervezetet a taláros testületnél.
„A tervezet indoklása nincs megalapozva. Az a tény, hogy a parlament valamely határozata ellen alkotmányossági kifogást lehet emelni egy-két év múltán is, nem jelenti azt, hogy visszamenőleg hatályos döntés születik. Az alkotmánybíróság döntései csak előremutatóan hatályosak. Ez a módosítás alkotmányba ütközik. Természetesen megóvjuk az alkotmánybíróságnál” – szögezte le Stelian Ion.
Erre reagálva Florin Iordache azt mondta, hogy az ellenzék ha kell, ha nem, óvásokat nyújt be az alkotmánybírósághoz, „ez pedig feljogosítja a kormányt, hogy sürgősségi rendeleteket hozzon. Elfogadhatatlan, hogy évekig várjunk bizonyos döntésekre, mivel önök felébrednek, hogy meg akarják támadni azokat az alkotmánybíróságon”.
Az ügyben a képviselőház első házként szavazott, a szenátus lesz a döntő fórum.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!