Képünk illusztráció
Fotó: Videófelvétel
A szenátus védelmi bizottságának tagjai és a védelmi minisztérium képviselői szerdai tanácskozásukon arra a következtetésre jutottak, hogy szükség van a román légtérbe belépő ellenséges drónokra való reagálásra vonatkozó jogszabályok kiegészítésére – számolt be a találkozó után a sajtónak Nicoleta Pauliuc.
2024. szeptember 11., 17:162024. szeptember 11., 17:16
2024. szeptember 11., 20:012024. szeptember 11., 20:01
A védelmi bizottság elnökének tájékoztatása szerint a tanácskozás részvevői egyetértettek abban: Románia sebezhetőségét mutatja, hogy megfelelő jogszabályok hiányában egy orosz drón 40 kilométer mélyen hatolt be és 40 percen át tartózkodott zavartalanul az ország légterében.
Pauliuc közölte, hogy
„Világos (...) eljárásokra van szükségünk, mert felesleges alkalmazhatatlan törvényeket alkotni. (...) A védelmi minisztérium képviselői biztosítottak minket arról, hogy egy szakemberekből álló csapat határozza meg, ellenségesnek minősül-e egy drón, vagy sem” – magyarázta a politikus. A szenátor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Románia légtere továbbra is védett, mivel az ország a NATO tagja.
A sajtónak nyilatkozó kormányfőtől azt kérdezték mg az újságírók, hogy Romániának jelenleg van-e törvényes kerete arra, hogy lelője a légterébe behatoló drónokat. Ciolacu azt válaszolta, úgy látszik, ez a kérdés nagy port kavart a társadalomban, de leszögezte: amennyiben egy, a román légtérbe behatoló drónról kiderül, hogy romániai célpontja van, „azonnal lelövik”.
Az újságírók felvetésére, hogy az elmúlt napokban egy orosz drón több kilométerre hatolt be Románia területén, Ciolacu hangsúlyozta, hogy a román légierő azonnal reagált és F-16-os repülőgépeket küldött ki ellenőrzésre és a légtér felügyeletére, amint azt más államok is tették. „Tudják ugye, hogy nemzetközi légi járőrszolgálatunk van? Ne aggódjanak amiatt, hogy az a drón megtámadhatott volna valamely romániai célpontot. Azonnal lelőtték volna, protokollum vagy törvény ide vagy oda. Senki nem játszik ezzel” – summázta Ciolacu.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint törvényi alapra van szükség a Románia légterébe belépő orosz drónok ügyében, és Ukrajnával is egyeztetni kell a kérdésben – mondta kedden a News.ro beszámolója szerint a politikus.
Orosz gyártmányú drón maradványaira bukkantak hétfőn a román védelmi minisztérium munkatársai Tulcea megyében, ahol a hétvégén riasztották a lakosságot a légi járművek behatolása miatt. A miniszterelnök szerint provokációról van szó.
Fokozatosan cserélik le a jelenleg használatos személyi igazolványokat az elektronikus személyi kártyákra, az idén kibocsátott okmányok például – a felnőttek esetében – már nem tíz, hanem csak hét évig érvényesek.
Romániában a gyógyszertárakban maradt azoknak az ingyenes jódtablettáknak a túlnyomó többsége, amelyeket egy nukleáris incidens esetére szerzett be az ukrajnai háború első heteiben a bukaresti kormány – közölte szombaton a News.ro hírportál.
Büntetőeljárást indítottak pénteken és bírósági felügyelet alá helyezték befolyással üzérkedésre való felbujtás gyanúja miatt Eugen Pîrvulescu szenátort.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és Klaus Iohannis leköszönő államfő kudarcos politikája egyaránt benne van abban, hogy a liberálisok a kampányidőszakban nekiestek koalíciós partnerüknek, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD).
Figyelmeztetést bocsátott ki az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége pénteken este, amelynek értelmében templomot, mecsetet, zsinagógát érhet támadás Romániában.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján pénteken közzétett adatok szerint április elsejétől az október 10-i határidőig 6916 külföldön lakó vagy tartózkodó romániai választópolgár regisztrált levélszavazásra az államelnök-választáson.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen közel 900 000 lejre bírságolt több napközi óvodát a szeptember 2-13. közötti országos ellenőrzéseken tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Közös tanácskozást tartottak a romániai és a magyar katolikus püspöki konferenciák állandó tanácsai Bukarestben csütörtökön és pénteken – közölte a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) sajtószolgálata pénteken az MTI-vel.
A 2023-2024-es tanévben 15 945 külföldi diák iratkozott be hazai orvosi egyetemekre, közülük több mint 7000-en nem uniós országból érkeztek. Bár a romániai orvoshiány miatt szükség lenne arra, hogy nálunk dolgozzanak, nehézkes az itt maradásuk.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) pénteken bejelentette, hogy a képviselőház jóváhagyását kéri a hálapénz elfogadásával gyanúsított Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter elektronikus eszközeinek az átvizsgálásához és lakásának átkutatásához.
szóljon hozzá!