Fotó: Facebook/Maia Sandu
A romániai polgárok nagy többsége nem akarja, hogy Maia Sandu moldovai államfő Románia elnöke is legyen, egyúttal azt is ellenzik, hogy a két ország egyesüljön – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb felméréséből.
2023. május 04., 13:452023. május 04., 13:45
A felmérés során rákérdeztek arra, milyen véleménnyel vannak a romániaiak Maia Sanduról.
Bár az eredmények azt mutatják, hogy a válaszadók 40 százalékának jó vagy nagyon jó a véleménye, és csak 19 százaléknak rossz, illetve 2 százaléknak nagyon rossz, arra a felvetésre, hogy jó ötlet lenne-e, ha Maia Sandu lenne Románia elnöke, már egészen más tartalmú válaszok érkeztek.
A felmérésből ráadásul az is kiderül, hogy a románok körében csökkent az unionista érzelműek száma.
Ugyanakkor 33 százalék úgy véli, hogy Romániának és a Moldovai Köztársaságnak a jövőben egyesülnie kellene, 54 százalék viszont ennek ellenkezőjét mondja.
A megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy semleges a véleménye a Moldovai Köztársaságról, míg 31 százalékuknak inkább pozitív, 9 százalékuknak pedig inkább negatív a véleménye.
Eközben
A sürgős NATO-csatlakozást illetően mások az arányok: 31 százalék szerint ez szükséges lenne, míg 40 százalék ellenzi.
Aválaszadók több mint fele úgy véli, hogy Romániának nem kellene csapatokkal segítenie a moldovai államot abban az esetben, ha Oroszország katonai inváziót indítana Moldova ellen, és csak 29 gondolja úgy, hogy Romániának katonai segítséget kellene nyújtania.
Ugyanakkor azt 48 százalék támogatja, hogy Bukarest haditechnikai eszközökkel támogassa a szomszédos országot, míg 35 százalék nem ért egyet vele.
A felmérés április 26. és 29. között készült 850 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3,4 százalékos.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!