Fotó: Facebook/Maia Sandu
A romániai polgárok nagy többsége nem akarja, hogy Maia Sandu moldovai államfő Románia elnöke is legyen, egyúttal azt is ellenzik, hogy a két ország egyesüljön – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb felméréséből.
2023. május 04., 13:452023. május 04., 13:45
A felmérés során rákérdeztek arra, milyen véleménnyel vannak a romániaiak Maia Sanduról.
Bár az eredmények azt mutatják, hogy a válaszadók 40 százalékának jó vagy nagyon jó a véleménye, és csak 19 százaléknak rossz, illetve 2 százaléknak nagyon rossz, arra a felvetésre, hogy jó ötlet lenne-e, ha Maia Sandu lenne Románia elnöke, már egészen más tartalmú válaszok érkeztek.
A felmérésből ráadásul az is kiderül, hogy a románok körében csökkent az unionista érzelműek száma.
Ugyanakkor 33 százalék úgy véli, hogy Romániának és a Moldovai Köztársaságnak a jövőben egyesülnie kellene, 54 százalék viszont ennek ellenkezőjét mondja.
A megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy semleges a véleménye a Moldovai Köztársaságról, míg 31 százalékuknak inkább pozitív, 9 százalékuknak pedig inkább negatív a véleménye.
Eközben
A sürgős NATO-csatlakozást illetően mások az arányok: 31 százalék szerint ez szükséges lenne, míg 40 százalék ellenzi.
Aválaszadók több mint fele úgy véli, hogy Romániának nem kellene csapatokkal segítenie a moldovai államot abban az esetben, ha Oroszország katonai inváziót indítana Moldova ellen, és csak 29 gondolja úgy, hogy Romániának katonai segítséget kellene nyújtania.
Ugyanakkor azt 48 százalék támogatja, hogy Bukarest haditechnikai eszközökkel támogassa a szomszédos országot, míg 35 százalék nem ért egyet vele.
A felmérés április 26. és 29. között készült 850 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3,4 százalékos.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!