A romániai polgárok közel 80 százaléka nem bízik abban, hogy a kormány képes megvédeni a lakosságot fegyveres veszély esetén, 56 százalékuk pedig a közel-keleti helyzet nyomán terrorista akcióktól tart Romániában – derül ki az IRSOP felméréséből.
2023. november 01., 12:002023. november 01., 12:00
A szerdán ismertetett kutatás szerint a megkérdezettek 86 százaléka elítéli a Hamász október 7-i véres izraeli támadását, míg 7 százalék nem ítéli el, további 7százalék pedig nem tud vélemény kialakítani a kérdésben.
Ami a Gázai övezetben élő civil lakosságnak nyújtott romániai segélyeket illeti, a válaszadók 78 százaléka egyetért, 20 százalékuk viszont nem ért egyet velók.
Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint a közel-keleti háború a romániai lakosság biztonságát veszélyeztető terrorista akciókhoz vezethet-e?”, a megkérdezettek 56 százaléka válaszolt igennel, míg 38 százalék szerint nincs ilyen veszély.
Egy másik pontban a zsidó menekültek romániai befogadásának lehetőségére kérdeztek rá, a megfogalmazás a következő volt: „Egyetért-e Ön teljesen, részben vagy egyáltalán nem azzal, hogy Románia nyitott legyen, és fogadjon be olyan izraeli zsidókat, akik a háború elől menekülni akarnak, és hazánkban szeretnének menedéket találni?”. A válaszadók 29 százaléka válaszolta, hogy teljesen egyetért"”, 38 százalék „részben egyetért, 31 százalék pedig nem ért egyet.
Izraeli mellett egy palesztin állam létrehozását a válaszadók 56 százaléka támogatta, 18 százalékuk ellenezte, 26 százalékuk pedig azt mondta, hogy nem tudja, mit válaszoljon.
A válaszadók több mint egyharmada, 36 százaléka jobban aggódik az ukrajnai konfliktus miatt, mint a Közel-Kelet miatt, 17 százalék jobban aggódik a Közel-Kelet miatt, 35 százalék pedig mindkét konfliktus miatt egyformán aggódik.
Arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint az ukrajnai háború miatt a katonai kockázatok Románia számára most magasabbak, alacsonyabbak vagy ugyanolyanok, mint a konfliktus kezdetén? A megkérdezettek 42 százaléka szerint a katonai kockázatok magasabbak, 47% szerint pedig ugyanolyanok.
A megkérdezettek mindössze 2 százaléka bízik abban, hogy fegyveres veszély esetén a román kormány képes megvédeni a lakosság biztonságát, 17 százalékuk nagyon bízik a kormányban, míg a kabinetben fegyveres támadás esetén alacsony vagy nagyon alacsony mértékben megbízók aránya 35, illetve 44 százalék.
Az IRSOP felmérése október 25. és 30. között zajlott, 905 reprezentatív mintán. A hibahatár 3,3 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!