Ludovic Orban szerint tömegrendezvények és közvetlen érintkezés mellőzésével is lehet választási kampányt tartani
Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban miniszterelnök szerint egyelőre túl korai a helyhatósági választások esetleges elhalasztásáról beszélni, még olyan körülmények között is, hogy az elmúlt két nap mindegyikén a koronavírus-fertőzéses új esetek száma meghaladta az ezret.
2020. július 23., 16:472020. július 23., 16:47
2020. július 23., 16:492020. július 23., 16:49
A kormányfő kijelentette, szakértők fogják felbecsülni a járvány terjedésének veszélyét a választási kampány megszervezésének és a választások lebonyolításának különböző szakaszaiban. Kifejtette: véleménye szerint tömegrendezvények és közvetlen érintkezés mellőzésével is lehet választási kampányt tartani, például a sajtó, az online médiumok révén, és a szavazás is lebonyolítható a fertőzésveszély elkerülésével.
Ez azonban szerinte attól függ, hogy hányan tartják be az egészségügyi óvintézkedéseket. „A lakosság körében egyébként csökken azoknak a száma, akik hisznek a koronavírus létezését tagadó tartalmaknak” – mondta még a miniszterelnök.
A szeptember 27-ére kitűzött helyhatósági megmérettetés elodázásának ötletével Victor Ponta, a Pro Románia elnöke állt elő, azzal indokolva a halasztás szükségességét, hogy nagyon magas a kockázata annak, miszerint a voksolás megszervezésében résztvevő személyek megfertőződjenek. A volt szociáldemokrata miniszterelnök szerda este a román közszolgálati televízió műsorában elmondta, a választások megszervezésében résztvevő kétszázezer ember magas fertőzésveszélynek van kitéve. Ponta „aberránsnak” nevezte a hatóságok kommunikációját, amely arról szól: „félelmetes járvány van, valamennyien be kell zárkóznunk az otthonunkba, de azért menjetek el a választásra és szavazzatok ránk”.
„Úgy veszünk részt a választásokon, mint a háborúban: lássuk, ki éli túl” – fogalmazott az ellenzéki Pro Románia elnöke. Ponta felhívta a figyelmet arra is, hogy ha a politikusok széltében-hosszában kampányolnak az országban, abból a köznép arra a következtetésre juthat, hogy nincs is járvány.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-oldalán.
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan által kezdeményezett népszavazás a választási részvétel és a három feltett kérdésre adott pozitív válaszok tekintetében is érvényesnek bizonyult a nem végleges eredmények szerint.
Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
szóljon hozzá!