Marcel Ciolacu szerint a Prut két partján élő románok testvéri kapcsolatait megalapozó nyelvi, a kulturális és a történelmi közösség ma is éppen olyan erős
Fotó: moldovai kapcsolatokért felelős osztály
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
2025. március 27., 13:402025. március 27., 13:40
2025. március 27., 13:412025. március 27., 13:41
A bukaresti kormány sajtóirodája által csütörtökön közzétett üzenetben Marcel Ciolacu úgy fogalmazott: március 27-én ünneplik Besszarábia visszatérését az anyaországhoz, azt az 1918-as döntést, amely megkoronázta a besszarábiai románok bátorságát és egységvágyát, és az első lépés volt az összes román egyesülését célzó több évszázados álom megvalósítása felé.
A román miniszterelnök szerint a Prut két partján élő románok testvéri kapcsolatait megalapozó nyelvi, a kulturális és a történelmi közösség ma is éppen olyan erős minden történelem viszontagság dacára. Úgy vélekedett: a Moldova által választott út, az ország európai uniós integrációja egy újabb, az európai családon belüli sorsközösséghez vezet.
– zárta az MTI által idézett üzenetét a román kormányfő.
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását – közölte az uniós tanács kedden.
Mint ismeretes, Besszarábia – a történelmi Moldovának a Prut folyótól keletre található része – több mint százéves cári uralom után 1918-ban döntött a Romániával való egyesülésről. Az 1917-es bolsevik forradalom idején önállósult Besszarábia parlamentje 1918. március 27-én fogadta el a Román Királysággal való egyesülésről szóló nyilatkozatot. A terület 1940-ig volt Nagy-Románia része, amikor azonban a Ribbentrop–Molotov-paktum nyomán Besszarábiát a Szovjetunióhoz csatolták.
Bár nem munkaszüneti nap, március 27. 2017 óta nemzeti ünnep Romániában.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság képviselői pénteken aláírták Chișinăuban a Prut folyó felett átívelő négy új híd tervezésére vonatkozó, összesen 4,4 millió lej értékű szerződéseket – jelentette be Cristian Pistol, CNAIR vezérigazgatója.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!