Fotó: NATO/Facebook
A parlament plénuma kedden tudomásul vette Klaus Iohannis levelét, amelyben az államfő arról tájékoztatja a törvényhozó testületet, hogy a NATO Reagáló Erők szükség esetén 2024-ben katonai műveletek előkészítése és/vagy végrehajtása céljából beléphetnek Romániába, állomásozhatnak vagy áthaladhatnak az ország területén.
2024. március 26., 21:172024. március 26., 21:17
„A 2023-ban egymást átfedő válságok körülményei között egyre kevésbé kiszámítható a nemzetközi környezet, és a biztonság új dinamikájának fő jellemzője az instabilitás. A nagyhatalmak közötti stratégiai versengéssel és a geopolitikai viszonyok átértékelődésével összefüggésében felerősődtek a regionális és globális szintű konfliktusok” – mutat rá a parlamentnek küldött levélben Iohannis.
Az államfő szerint az ukrajnai háború 2023 folyamán a harcban álló felek erejét felőrlő állóháborúvá vált, de Oroszország nem adta fel az invázió eredetileg meghirdetett céljait.
Iohannis emlékeztette a parlamentet:
vagy bizonyos részeit, a helyzet súlyosságától és a fenyegetés típusától függően – írja az Agerpres.
Az álamfő levelében kiemelte: szükség van a parlament előzetes jóváhagyására ahhoz, hogy a VJTF fogadáshoz szükséges romániai intézkedéseket a rendelkezésre álló nagyon rövid időn belül – 72 óra – végre lehessen hajtani.
„Jóváhagytam a NATO nagyon magas készenlétű összhaderőnemi műveleti erőinek, hogy szükség esetén 2024-ben katonai műveletek előkészítése és/vagy végrehajtása céljából belépjenek Romániába, állomásozzanak vagy áthaladjanak az ország területén. Felhatalmaztam a védelmi minisztert, hogy hagyja jóvá a VJTF struktúrájának/összetételének esetleges módosulásait a NATO 2024-re benyújtott tervéhez képest” – tájékoztatta levelében az államelnök a parlamentet.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
Nem kíván foglalkozni Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke arról, hogy kinevezné-e miniszterelnöknek Klaus Iohannis leköszönő államfőt, ha megnyeri az elnökválasztást.
Csupán 2025. január 7. után lesz Romániának új kormánya Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és egyben államfőjelöltje szerint.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
szóljon hozzá!