Képünk illusztráció
A felsőoktatást szabályozó új törvény tervezete a megelőzésre helyezi a hangsúlyt a plágium kapcsán – jelentette ki kedden az oktatási miniszter. Ligia Decát arról faggatták az újságírók, mennyire biztos az az eljárás, amelyet a plágium azonosítására és a plagizálás elleni küzdelemre ír elő a jogszabálytervezet.
2023. május 02., 15:252023. május 02., 15:25
A tárcavezető azt mondta, a javasolt eljárás a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, például azáltal, hogy megszab egy 90 napos időszakot a védés előtt, amely alatt a doktori dolgozat átvizsgálható, és ha felmerül a plágium gyanúja, azt jelezni lehet az illetékes bizottságnak. A miniszter hozzátette, az alkotmánybíróság döntéseinek figyelembevételével megszabnak egy eljárást a már megvédett disszertációkkal kapcsolatos esetleges panaszokra vonatkozóan. Ligia Deca ugyanakkor leszögezte,
Ha annak idején a doktori értekezés digitális formában való közzététele nem volt kötelező, ezt nem lehet visszamenőleges hatállyal előírni. Az egyetemeknek azonban lehetőségük van a teljes levéltári anyaguk digitalizálására, beleértve a doktori értekezéseket is. „Vannak egyetemek, amelyek már elkezdték ezt a folyamatot” – mutatott rá Ligia Deca.
Az elfogadott módosítások között szerepel például, hogy a felsőoktatási intézmények – a költségvetési kereten belül – fedezhetik a más településen élő alkalmazottaik utazási és szállásköltségeit, illetve megemelhetik az alapfizetéseket.
A felsőoktatási tanügyi alkalmazottak és kutatók nyugdíjkorhatára 65 év, de az illető kérésére ez kitolható az egyetemi év végéig.
A bizottság az RMDSZ több módosító javaslatát is jóváhagyta, például azt, miszerint a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző ügynökség (ARACIS) által végzett kiértékeléseken kell lennie egy kisebbséginek is a bizottság tagjai között, amennyiben az ellenőrzés olyan felsőoktatási intézményben történik, ahol az adott kisebbség nyelvén is folyik oktatás.
A román állampolgárságú, külföldi egyetemen tanuló diákok 50 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a hazai vízi tömegközlekedési eszközökön és a vasúti járművek másodosztályán 30 éves korukig, ha felmutatják az adott tanévre érvényes diákigazolványukat – mondja ki az RMDSZ egy másik módosítása.
Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetne – erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön a képviselőház tanügyi bizottsága.
A PSD egyik módosító javaslata értelmében szabálysértésnek minősül, 100 000 és 200 000 lej közötti bírságot von maga után, ha egy természetes vagy jogi személy pénzért árul tudományos munkákat, vizsga- vagy szakdolgozatokat abból a célból, hogy azok megvásárlója illetéktelenül jusson egyetemi, mesteri vagy doktori oklevélhez. Az ezeket a szolgáltatásokat hirdető felületeket a távközlési minisztériumnak kell azonosítania, és intézkednie a felszámolásukról. Amennyiben a már megszüntetett felületet újranyitják, a szabálysértés már 300 000 és 600 000 lej közötti összeggel bírságolható – áll a módosításban.
A tervezetet első házként a képviselőház, majd döntő fórumként a szenátus vitatja meg és szavaz róla.
A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és az oktatási bizottsága által elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység, kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!