Képünk illusztráció
A felsőoktatást szabályozó új törvény tervezete a megelőzésre helyezi a hangsúlyt a plágium kapcsán – jelentette ki kedden az oktatási miniszter. Ligia Decát arról faggatták az újságírók, mennyire biztos az az eljárás, amelyet a plágium azonosítására és a plagizálás elleni küzdelemre ír elő a jogszabálytervezet.
2023. május 02., 15:252023. május 02., 15:25
A tárcavezető azt mondta, a javasolt eljárás a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, például azáltal, hogy megszab egy 90 napos időszakot a védés előtt, amely alatt a doktori dolgozat átvizsgálható, és ha felmerül a plágium gyanúja, azt jelezni lehet az illetékes bizottságnak. A miniszter hozzátette, az alkotmánybíróság döntéseinek figyelembevételével megszabnak egy eljárást a már megvédett disszertációkkal kapcsolatos esetleges panaszokra vonatkozóan. Ligia Deca ugyanakkor leszögezte,
Ha annak idején a doktori értekezés digitális formában való közzététele nem volt kötelező, ezt nem lehet visszamenőleges hatállyal előírni. Az egyetemeknek azonban lehetőségük van a teljes levéltári anyaguk digitalizálására, beleértve a doktori értekezéseket is. „Vannak egyetemek, amelyek már elkezdték ezt a folyamatot” – mutatott rá Ligia Deca.
Az elfogadott módosítások között szerepel például, hogy a felsőoktatási intézmények – a költségvetési kereten belül – fedezhetik a más településen élő alkalmazottaik utazási és szállásköltségeit, illetve megemelhetik az alapfizetéseket.
A felsőoktatási tanügyi alkalmazottak és kutatók nyugdíjkorhatára 65 év, de az illető kérésére ez kitolható az egyetemi év végéig.
A bizottság az RMDSZ több módosító javaslatát is jóváhagyta, például azt, miszerint a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző ügynökség (ARACIS) által végzett kiértékeléseken kell lennie egy kisebbséginek is a bizottság tagjai között, amennyiben az ellenőrzés olyan felsőoktatási intézményben történik, ahol az adott kisebbség nyelvén is folyik oktatás.
A román állampolgárságú, külföldi egyetemen tanuló diákok 50 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a hazai vízi tömegközlekedési eszközökön és a vasúti járművek másodosztályán 30 éves korukig, ha felmutatják az adott tanévre érvényes diákigazolványukat – mondja ki az RMDSZ egy másik módosítása.
Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetne – erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön a képviselőház tanügyi bizottsága.
A PSD egyik módosító javaslata értelmében szabálysértésnek minősül, 100 000 és 200 000 lej közötti bírságot von maga után, ha egy természetes vagy jogi személy pénzért árul tudományos munkákat, vizsga- vagy szakdolgozatokat abból a célból, hogy azok megvásárlója illetéktelenül jusson egyetemi, mesteri vagy doktori oklevélhez. Az ezeket a szolgáltatásokat hirdető felületeket a távközlési minisztériumnak kell azonosítania, és intézkednie a felszámolásukról. Amennyiben a már megszüntetett felületet újranyitják, a szabálysértés már 300 000 és 600 000 lej közötti összeggel bírságolható – áll a módosításban.
A tervezetet első házként a képviselőház, majd döntő fórumként a szenátus vitatja meg és szavaz róla.
A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és az oktatási bizottsága által elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység, kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!