Akár a magyarellenes fellépések miatti bírálatok megfogalmazói elleni megtorlásra is alkalmas lehet az a Liviu Dragnea PSD-elnök által javasolt jogszabály, amely büntetné az országot külföldön bírálókat – mondják az EP-képviselők, akik elutasítják a javaslatot.
2018. március 16., 13:372018. március 16., 13:37
2018. március 16., 13:432018. március 16., 13:43
Alkalmas lehet a Krónika által megszólaltatott erdélyi európai parlamenti képviselők szerint a kisebbségellenes hatósági lépések miatti bírálatok megfogalmazói elleni fellépésre az a törvény, amelyet Liviu Dragnea, a bukaresti kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke szeretne elfogadtatni az országot külföldön bíráló személyek szankcionálására. Tőkés László, a Fidesz nagyváradi EP-honatyája szerint a magyarokon csattanna az ostor, ha valóban napvilágot látna egy ilyen törvény.
Ezt vetíti előre a kitiltási botrány is, hiszen Dabis Attilát (a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja, akit múlt pénteken nem engedtek be Romániába – szerk. megj.) is olyan kategóriába sorolták be, ami szankcionálható. Én magam is olyan vitákat folytattam a kisebbségi témában PSD-s európai parlamenti képviselőkkel, amelyek könnyen besorolhatók ebbe a kategóriába” – mutatott rá lapunknak Tőkés László. A volt királyhágómelléki református püspök szerint ezért nincs szükség ilyen törvényre.
Sógor Csaba, az RMDSZ EP-képviselője a Krónika megkeresésére kifejtette: az RMDSZ semmilyen konkrét törvénykezdeményezést ebben a kérdésben nem látott. „Arra pedig, ami a téma kapcsán eddig a sajtóban megjelent, azt tudom mondani, hogy minden EP-képviselőnek a politikai állásfoglalására vonatkozóan mentelmi joga van, tehát ezek a politikai állásfoglalások nem járhatnak jogi következményekkel.
Liviu Dragnea, a kormányzó PSD és a képviselőház elnöke szerint szükséges egy olyan törvény, amely révén szankcionálhatóak lennének azok, akik külföldön „lejáratják” Romániát.
Mint arról beszámoltunk, Liviu Dragnea hétfőn este a România Tv-nek nyilatkozva beszélt a „lejáratók” büntethetőségét lehetővé tevő törvényről. „Több párttársammal is beszéltünk, és abban állapodtunk meg, hogy kidolgozunk egy törvényt (...) amely lehetőséget ad a román államnak arra, hogy szankcionálja ezeket a dolgokat, mivel ezek az emberek – mint Monica Macovei és egyéb európai parlamenti képviselők, akik hazudoznak a saját hazájukról, akik lejáratják a saját hazájukat, sok kárt okoznak, ami miatt elveszítik a szuverenitásunkat, a méltósságunkat, a tiszteletet, és nem nyerünk semmit sem cserében” – hangoztatta Dragnea. A politikus szerint olyan törvényre van szükség, amely lehetővé teszi a román állam számára, hogy „kijavítsa ezeket a dolgokat”.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!