A gabona nyári betakarítának idejére is alacsony felvásárlási árakat jósolnak a szakemberek
Fotó: Veres Nándor
A párizsi árutőzsdén a hét elején enyén emelkedett a gabona ára, ennek ellenére továbbra sincsenek jó kilátásai a gabonatermelő farmereknek. A romániai gazdák attól tartanak, hogy a lengyelországi, szlovákiai és a magyarországi importkorlátozások és a bukaresti mezőgazdasági minisztérium határozatlansága miatt Romániába zúdul a még eladatlan ukrajnai gabonakészlet.
2023. április 18., 12:092023. április 18., 12:09
Több hetes csökkenés vagy stagnálás után, a hét elején emelkedni kezdtek a nemzetközi tőzsdék gabonaárai. A szakértők ezt a három kelet-európai országnak – Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – az ukrajnai gabonaimportot megakadályozó döntésével magyarázzák.
tonnánként 256 euróért cserél gazdát. A szeptemberi szállításra lekötött idei búza tonnánkénti ára szintén 256 eurón zárt. A júniusi szállításra megvásárolt kukorica ára 244, 50 euró volt, ami 3 eurós emelkedést jelent az előző hét áraihoz képest.
Szakértők szerint a legfontosabb gabonafélék árai előreláthatóan nem fognak emelkedni, sőt lassú csökkenéssel kell számolni. Az Európai Bizottság előrejelzése alapján az Európai Unió tagországaiban az idei gabonatermés közel tíz százalékkal lesz magasabb a tavalyinál, mintegy 288 millió tonnával számolnak.
A gabonatermesztéssel foglalkozó farmerek számára a gabona árának hosszabb távú stagnálása vagy csökkenése azért rossz hír, mert egy év alatt gyakorlatilag a duplájára emelkedtek a termelési költségek. A nagy európai műtrágyagyárak tevékenységének felfüggesztése vagy jelentős csökkenése tovább bonyolítja a helyzetet, miután a világ egyik legnagyobb műtrágyatermelő országa, Oroszország kiszorult az európai piacokról.
Romániai gabonatermelők és kereskedők véleménye szerint
Ez az ár csak akkor teszi nullszaldóssá vagy minimálisan jövedelmezővé a szalmásgabonák termesztését, ha a kedvező időjárási viszonyoknak is köszönhetően a hazai farmerek magas hektárátlagot érnek el.
A romániai termelők boldogulását az is hátráltatja, hogy a gabonatárolókban nagy mennyiségű, eladatlan készlet gyűlt fel. Sokan attól tartanak, hogy az ukrajnai gabonaimport lengyelországi, magyarországi és szlovákiai megtiltása után még nagyobb mennyiségű ukrán gabona jut a román piacra, miután a bukaresti mezőgazdasági minisztérium Brüsszel jóváhagyása nélkül nem hajlandó korlátozni az ukrajnai mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!