Fotó: Erdély Bálint Előd
Elsőbbséget fognak élvezni a helyi termékek az élelmiszerpiacon, miután a bukaresti felsőház jóváhagyta szerdán az erről szóló jogszabályt.
2023. március 01., 17:162023. március 01., 17:16
2023. március 01., 17:222023. március 01., 17:22
A szenátus megszavazta a rövid ellátási láncra vonatkozó történyt, amelynek célja, hogy a gazdák elsőbbséget élvezzenek a hústermékek, tojás, gyümölcs és zöldség, tej és tejtermékek, valamint pékáruk forgalmazásában a többi élelmiszer-beszállítóval szemben. Ennek értelmében az iskolai étkezdék, katonai egységek, kórházi étkezdék, bentlakásos iskolák, hatóságok és intézmények étkezdéi, nemzeti vállalatok étkezdéi elsősorban helyi alapanyagokat kell megvásároljanak termékük előállításához.
Románia lesz az első olyan ország az Európai Unióban, amely átfogóan szabályozza a rövid ellátási láncot – közölte a jogszabály elfogadása kapcsán az RMDSZ. Gyakorlatba ültetéséért az illetékes minisztériumok, a kereskedők és az agrár-élelmiszeripari termékekkel foglalkozó szervezetek képviselői felelnek majd.
Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ felsőházi frakcióvezetője kifejtette, az ország élelmiszer-biztonságának érdekében fontos előrelépés a helyi termékek értékesítése. „Ugyanakkor az RMDSZ-nek fontos a gazdák segítése olyan értelemben is, hogy válságos időszakban az állami juttatások mellett biztosítsunk nekik egy olyan piacot, ahol el tudják a termékeiket adni” – mutatott rá .
„A javaslat ezt a szempontot is figyelembe veszi, hiszen ezáltal megfizethető, biztonságos és tápláló élelmiszerek kerülhetnek az emberek asztalára. A termékek eladása nem csak a gazda feladata, nem az a megoldás, ha a termelő piacra megy, hanem az, hogy segítünk neki, hogy a terményei eljussanak a fogyasztóhoz” – idézte az RMDSZ közleménye a szenátort.
Szarvasmarhánként 100 euró támogatást is kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akik síkvidéken minimum 10, hegyvidéken pedig legkevesebb 5 tehenet tartanak.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!