Fotó: Presidency.ro
Románia teljes mértékben azonosul a NATO demokratikus értékeivel, és a fekete-tengeri térség és a keleti szárny biztonságot és stabilitást nyújtó pilléreként felelősségteljesen és határozottan cselekszik a Szövetség érdekében – fogalmazott Klaus Iohannis államelnök vasárnap, a NATO romániai napja alkalmából közzétett üzenetében.
2024. április 07., 14:252024. április 07., 14:25
„A demokrácia, az egyéni szabadság és a jogállamiság értékein alapuló Észak-atlanti Szerződés Szervezete – a történelem legerősebb politikai-katonai szövetsége – megalakulásának 75. évfordulóját ünnepeljük. Erős transzatlanti kapcsolataira és tagállamai rendíthetetlen szolidaritására építve a NATO az évek során folyamatosan alkalmazkodott a változó és kihívásokkal teli nemzetközi biztonsági környezethez, növelve stratégiai jelentőségét és biztosítva az euroatlanti térség folyamatos biztonságát. 1949-ben, amikor Washingtonban aláírták a NATO létrehozását rögzítő Észak-atlanti Szerződést, a világ a hidegháború kezdetén állt, amely a világháború utáni történelem négy évtizedig tartó nehéz epizódja volt. Ezt követte a biztonság szélesebb körű kiépítése az új közép- és keleteurópai tagok felvételével a NATO-ba, majd 2001. szeptember 11. után a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem és az újabb fenyegetések kezelése vált az Észak-atlanti Szövetség prioritásává” – idézte fel a NATO megalakulásának történetét üzenetében Iohannis.
Iohannis szerint azonban a NATO ebben a nehéz biztonsági helyzetben is egységes, erős marad, és mindenféle téren alkalmazkodik ahhoz, hogy elrettentő szerepének megfelelően katonai fölényét minden potenciális ellenféllel szemben megtartsa.
A jelek szerint az Egyesült Államok és Románia közötti, sokat emlegetett stratégiai partnerség ellenére Washington mégsem áll ki mindenben teljes mellszélességgel legfőbb balkáni szövetségese mellett
„Az elmúlt 10 évben a NATO elrettentő és védelmi pozíciója jelentősen megerősödött, különösen a keleti szárnyon, és ez a folyamat folytatódni fog a 2022-ben Madridban elfogadott stratégiai koncepció rendelkezései alapján, amely az elrettentést és a védelmet az Észak-atlanti Szövetség első számú alapfeladataként rögzíti. A Washingtoni Szerződés 5. cikke ma aktuálisabb, mint valaha, és a kollektív védelem iránti elkötelezettség mind a 32 szövetséges számára egyaránt garanciát nyújt egy demokratikus, békés és biztonságos társadalomra” – szögezte le Iohannis az Agerpres által szemlézett dokumentumban.
„Szövetségesekként továbbra is szilárdan elkötelezettek vagyunk saját védelmi képességeink megerősítése és a NATO-n belüli felelősségmegosztáshoz való méltányos hozzájárulás mellett (...) Továbbra is tiszteletben tartjuk kötelezettségvállalásainkat, és aktívan részt veszünk a NATO-nak a változó biztonsági környezethez való hozzáigazításának folyamatában, mind az Észak-atlanti Szövetség politikai, mind katonai dimenziójában. Európai és ázsiai-csendes-óceáni partnereinkkel együtt tovább fogjuk erősíteni a NATO-t, hogy az a történelem legerősebb politikai-katonai szövetsége maradjon. Együtt erősebbek vagyunk, együtt vagyunk a NATO! Boldog születésnapot, NATO! Boldog születésnapot, Románia!” – üzente Klaus Iohannis államfő, aki – mint ismeretes – bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére, bár az Egyesült Államok és számos befolyásos nyugati tagállam is jelezte, hogy Mark Ruttét támogatja.
Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy nem áll szándékában visszalépni a NATO-főtitkári jelöltségtől.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!