Fotó: Külügyminisztérium
A külföldön élő román állampolgárok péntektől kezdődően már leadhatják szavazatukat a romániai államfőválasztás második fordulójában. Elsőként Új-Zélandon nyíltak meg a szavazóhelyiségek.
2019. november 22., 08:532019. november 22., 08:53
2019. november 22., 10:512019. november 22., 10:51
Romániai idő szerint pénteken reggel 9 óráig már több mint 240 román választópolgár élt szavazati jogával a külföldön kialakított szavazóhelyiségekben. Ezen túlmenően több mint 17 500-an küldték el szavazatukat levélben. A Digi24 hírtelevízió beszámolója szerint az elsők között adta le voksát az ausztráliai Brisbane-ben élő George, aki nemrég töltötte be 18. életévét, és először élt szavazati jogával.
A diaszpórában élőket – akárcsak az első fordulóban – ezúttal is három napon át várják az urnákhoz, a következő program szerint: pénteken 12 és 21 óra között; szombaton, 7 és 21 óra között; vasárnap 7 és 21 óra között. Azok a választópolgárok, akik 21 órakor a szavazóhelyiségekben vagy azok előtt tartózkodnak, 23 óra 59 percig még voksolhatnak. Ez a szabály mindhárom napra érvényes.
A törvény értelmében azok a román állampolgárok szavazhatnak a külföldi körzeteknél, akik a választások napján külföldön tartózkodnak, függetlenül attól, hogy oda szól-e az állandó lakhelyük, vagy csak turistaként tartózkodnak az adott országban. A külföldön élő állampolgárok ez alkalommal azt is kérhették, hogy levélben szavazhassanak.
Az elnökválasztás második fordulójában a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviseletében induló Klaus Johannis jelenlegi államfő, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, Viorica Dăncilă mérkőzik meg. A hatályos törvények értelmében a kampánycsend beállta után tilos bármilyen formában kampány jellegű üzenetet közvetíteni. A szavazás napján, a voksolás befejezése előtt tilos exit-poll eredményeket ismertetni.
Az ország területén vasárnap 7 és 21 óra között várják az urnákhoz a választópolgárokat. Itt is érvényes az a szabály, miszerint azok, akik 21 órakor a szavazóhelyiségekben vagy azok előtt tartózkodnak, 23 óra 59 percig még leadhatják voksukat. Romániában 18 748 szavazókörzetet alakítottak ki. A választópolgárok az állandó lakhelyük szerinti szavazókörzetben adhatják le voksukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármely szavazókörzetében szavazhatnak. A mozgáskorlátozottak vagy az ágyhoz kötött betegek mozgóurnát kérhetnek. Az erre vonatkozó igényléseket legkésőbb a választásokat megelőző napon kell eljuttatni az illetékes választási irodához.
Az államfőválasztás első fordulóját megelőző kampány október 12-én kezdődött és november 9-én ért véget. Az első fordulóban 14 jelölt szállt versenybe az államfői tisztségért.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!