Fotó: MTI/Balázs Attila
A bukaresti kormány egy olyan jogszabályi keret előkészítésén dolgozik, amely lehetővé teszi a Romániába érkező AstraZeneca koronavírus elleni oltások értékesítését, miután egyértelmű, hogy a lakosság részéről nem mutatkozik ezekre igény, ráadásul a népszerű vakcinákból egyre nagyobb szállítmányok érkeznek.
2021. május 31., 08:222021. május 31., 08:22
A kormányberkekből kiszivárgott információt Valeriu Gheorghiţă, a romániai oltási kampányt koordináló bizottság vezetője megerősítette a Digi 24 hírtelevízió vasárnap esti műsorában.
Mint mondta, mivel egyre nagyobbak az oltóanyag-tartalékok, az AstraZeneca által gyártott vakcinakészletet eladják vagy eladományozzák, ugyanis
ami lehetővé teszi, hogy aki akarja, megkaphassa az oltást.
Gheorghiţă közölte egyúttal: az, hogy ilyen nagy mennyiségű oltóanyag van tartalékon, nem vonja maga után azt, hogy lejár a szavatosságuk, mivel úgy osztják be az oltópontokon, hogy ez ne következhessen be.
Az Európai Bizottság több millió euró összegű kártérítést megállapítását várja a belga bíróságtól az AstraZeneca gyógyszervállalattal szemben, amennyiben a cég nem teljesíti az EU-val kötött szerződésekben foglaltakat.
Ebből a vakcinából mintegy 500 000 érkezik még az országba, de máris óriási mennyiség áll raktáron. Románia február 15-e óta 2 438 880 dózist kapott a brit–svéd gyártású vakcinából, amelyből 743 956 adagot oltottak el, 1,7 millió dózis pedig a Cantacuzino Intézetben vár kiszállításra.
A lakosság körében viszont rendkívül népszerűtlen az oltás azon gyanú miatt, hogy vérrögképződéssel hozható összefüggésbe.
Románia 100–100 ezer adag, koronavírus elleni AstraZeneca vakcinát adományoz Moldovának és Ukrajnának, ugyanakkor havi 200 ezer dózis eladásáról is megállapodott Moldovával – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
Sajtóértesülések szerint pedig vannak olyan országok, amelyek jelezték, vásárolnának vakcinákat. Számukra előnyt jelent, hogy az EU által kialkudott áron juthatnak hozzá az oltásokhoz, hiszen a kisebb, szegényebb országoknak esélyük sincs ilyen árat elérniük.
Románia amúgy már adományozott AstraZeneca vakcinákat a Moldovai Köztársaságnak és Ukrajnának, Florin Cîțu miniszterelnök pedig május elején már bejelentette, hogy havi 200 ezer dózis eladásáról is megállapodott Moldovával.
Az eddigi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a rendkívül ritkán előforduló vérrögképződés esetek ellenére az AstraZeneca gyógyszergyár koronavírus elleni oltóanyagának előnyei továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pé
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!