Fotó: Haáz Vince
Módosításokkal fogadta el szerdai ülésén a szenátus a gyerekpénz lépcsőzetes növelését előíró 2020/123-as sürgősségi kormányrendeletet, amelyet Klaus Iohannis államelnök korábban visszaküldött a parlamentbe újbóli megfontolásra. Ennek alapján nem 40, hanem csak 20 százalékkal emelkedik jövőre a családi pótlék.
2020. december 30., 19:582020. december 30., 19:58
2020. december 30., 22:492020. december 30., 22:49
Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint a PNL, az USR-PLUS és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció 75 szenátora voksolt a jogszabály elfogadása mellett, 56 pedig ellene. Az ügyben a képviselőház lesz a döntéshozó kamara. A szenátus jogi és munkaügyi bizottsága szerdán pozitívan véleményezte a gyerekpénzt szabályozó kormányrendeletet elutasító törvény újbóli megfontolására irányuló kérését, és a rendelet elfogadását lehetővé tevő törvény elfogadására tettek javaslatot.
Első szakaszban, augusztus elsejétől 20 százalékkal nőtt volna a juttatás, 2021-ben és 2022-ben pedig évente kétszer – január elsején és július elsején – szintén 20-20 százalékkal. 2023-tól kezdődően pedig az éves inflációs ráta értékével nőtt volna a juttatás minden évben.
A képviselőház augusztus 19-én utasította el az 1993/61-es törvény 3. cikkelyét módosító 2020/123-as sürgősségi kormányrendeletet, amely a gyermeknevelési támogatás (gyermekpénz) többlépcsős emelését írja elő. A kormány megtámadta a jogszabályt az alkotmánybíróságon, a taláros testület azonban elutasította az óvást.
Klaus Iohannis államfő november 13-án visszaküldte a parlamentnek a családi pótlékot, közismert nevén gyermekpénzt szabályozó kormányrendeletet elutasító törvényt. Az államfő azzal indokolta kérését, hogy a kormány a gyermekpénz lépcsőzetes növelését írta elő, oly módon, hogy az összeg biztosítható legyen a jelenlegi körülmények között.
Florin Cîţu miniszterelnök kormánya szerdai ülését követően elmondta, nem határoztak a gyerekpénz növelése kapcsán, ez a döntés a parlamentre hárul. Megemlítette azonban, hogy szenátorként megszavazta a felsőház plénuma elé került tervezetet, amely 40 helyett 20 százalékos emelést ír elő 2021-ra. A kormányfő hozzátette, a jelenlegi körülmények között a 2021-es költségvetésben a 20 százalékos növelés fenntartható. Fontosnak tartotta azonban megjegyezni, hogy ez nem a kormány döntése, hanem a parlamenté. „Ha a jogszabályt elfogadják a költségvetés elkészülte előtt, figyelembe tudjuk venni, ha nem, akkor a jelenleg érvényben lévő törvény szerint kell eljárni” – mutatott rá a miniszterelnök.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
szóljon hozzá!