Ioan Aurel Pop: minden román állampolgár erkölcsi és törvényes kötelessége tiszteletben tartani a nemzeti ünnepet
Ha nem ismered el a román nemzeti ünnepet, nem élhetsz ebben az országban – jelentette ki a Realitatea hírtelevízióban Ioan Aurel Pop kolozsvári történész.
2017. augusztus 20., 16:152017. augusztus 20., 16:15
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem rektorát arra reagáltatták, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nemrég kijelentette: a románságnak el kell fogadnia, hogy az erdélyi magyarság nem fogja tudni és nem is akarja ünnepelni 1918-at.
Ioan Aurel Pop közölte, minden román állampolgár erkölcsi és törvényes kötelessége tiszteletben tartani a nemzeti ünnepet, mivel a rektor szerint nem lehet szétválasztani egy bizonyos államhoz való tartozást és a nemzeti jelképek iránti tiszteletet. „Kelemen Hunor kijelentése összességében sértette meg a román nemzetet, kezdve az egyszerű avasi vagy máramarosi román embertől egészen Andrei Pleșuig.
A szombaton sugárzott műsort egyébként az az Alexandru Cumpănașu vezette, aki az általa vezetett Románia Modernizálásáért Nemzeti Koalíció (CNMR) nevében előbb Kelemen Hunor román állampolgársága megvonását kezdeményezte, majd arra tett javaslatot, hogy vonják vissza a politikusnak 2000-ben adott Románia Csillaga állami kitüntetést.
A CNMR korábban közleményben tudatta: az államfő által vezetett Legfelsőbb Védelmi Tanácsnál és a parlamentnél tesz panaszt a kijelentés miatt, mely – értelmezése szerint – kétségbe vonja a román állam létét, a törvényeket, a történelmet, a kultúrát és a nemzeti identitást. A társaság felszólította Kelemen Hunort, mondjon le a parlamenti képviselői mandátumáról, és tisztázza az RMDSZ viszonyát a román állammal.
A Cumpănașu-féle szervezet úgy vélte: az RMDSZ elnöke az idegen állampolgár szemszögéből belülről támadja a román államot, és elvitatja azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a román nép tett az elmúlt 27 évben azért, hogy a magyar nyelv, kultúra és identitás védelmében minden feltételt teljesítsen. Ezek az intézkedések a CNMR szerint a pozitív diszkrimináció határáig mentek, és oda vezettek, hogy a román lakosság elvándorolt vagy elszigetelődött a magyar többségű térségekben.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke lenne az egyik külföldi politikus, akit Crin Antonescu, a bukaresti kormánykoalíció államfőjelöltje felhívná, ha Románia katasztrófa közeli helyzetbe kerülne.
Románia első helyen áll az Európai Unióban a korai iskolaelhagyás tekintetében – derült ki az Eurostat friss adataiból.
Helyt adott a törvényszék Udrea keresetének, amelyben börtönbüntetésének csökkentését kérte a külföldön őrizetben töltött időszak levonásával.
Robbanás történt kedd délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
Az Európai Unió tagországaiban 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban a közúti balesetben elhunytak száma – közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat kedden.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) pénzügyi gondjai miatt a párt tagjai saját zsebből, a koalíciós partner Szociáldemokrata Párton (PSD) keresztül támogatják a közös államfőjelölt, Crin Antoinescu volt PNL-elnök kampányát – derül ki egy oknyomozó riportból.
Az ukrajnai háború kitörése óta először kaptak Sulina város lakói egyetlen éjszaka alatt három Ro-Alert figyelmeztetést a határközeli ukrán célpontok ellen indított orosz támadások miatt.
Hatvan napra bűnügyi felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!