Fotó: Tamás Attila
Jövő évben 15 hivatalos munkaszüneti nap lesz Romániában, amelyek közül három – újév napja, húsvétvasárnap és pünkösdvasárnap – esik hétvégére.
2022. december 29., 08:462022. december 29., 08:46
A következő munkaszüneti napok lesznek 2023-ban:
• január 1. és 2. – az új év első és második napja (vasárnap és hétfő);
• január 24. – a román fejedelemségek egyesülésének napja (kedd);
• április 7. – nagypéntek / április 14. – ortodox nagypéntek;
• április 9. és 10. április húsvét első és második napja / 16. és 17. – az ortodox húsvét első és második napja (vasárnap és hétfő);
• május 1. – a munka ünnepe (hétfő);
• június 1. – gyermeknap (csütörtök);
• május 28. és 29. – pünkösd első és második napja / június 4. és 5. – az ortodox pünkösd első és második napja (vasárnap és hétfő);
• augusztus 15. – Nagyboldogasszony napja (kedd);
• november 30. – Szent András napja (csütörtök);
• december 1. – Románia nemzeti ünnepe (péntek);
• december 25. és 26. – karácsony első és második napja (hétfő és kedd).
A kormány szerdai döntése értelmében ugyanakkor a közszférában dolgozók számára 2023. január 23-a, június 2-a és augusztus 14-e is szabadnap lesz, ezek ugyanis hivatalos ünnepnapokat kötnek össze a hétvégével. A kormányhatározat arról is rendelkezik, hogy a három szabadnappal kieső munkaidőt be kell pótolni február 28-ig, június 30-ig, illetve augusztus 31-ig.
Munkaszüneti nappá nyilvánította szerdán a Nicolae Ciucă vezette kabinet január 23-át, június 2-át és augusztus 14-ét a közalkalmazottak számára.
A jelenleg kórházban ápolt Alfred Bulai szociológus megfellebbezte az előzetes letartóztatásának elrendelését, ügyét csütörtökön tárgyalja a bukaresti törvényszék.
Marcel Ciolacu szerda este bejelentette, hogy a katonák és a rendőrök nyugdíjának adómentességi küszöbét is 3000 lejre emeli október elsejei hatállyal a kormány.
Gondatlanságból elkövetett emberölés űncselekményére is kiterjesztette a büntetőeljárást a bukaresti ügyészség azzal a fiatalemberrel szemben, aki a 9 éves fiú halálát előidéző kiskorú sofőr mellett ült.
A szenátus védelmi bizottságának tagjai és a védelmi minisztérium képviselői arra a következtetésre jutottak, hogy szükség van a román légtérbe belépő ellenséges drónokra való reagálásra vonatkozó jogszabályok kiegészítésére.
Románia hat földgáztárolójának töltöttségi szintje 89,58 százalék volt augusztus 17-én – derül ki az energiaunió helyzetéről szóló 2024-es jelentésből, amelyet szerdán tett közzé az Európai Bizottság.
Románia évente átlagosan mintegy 6000 dollárt fordít egy diákja oktatására, miközben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban – amelyek soraiba Bukarest is bebocsátást nyerne – ez az összeg több mint 14 ezer dollár.
A megszokott időpontnál korábban folyósítja a munkaügyi minisztérium az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökségen (ANPIS) keresztül a különleges bánásmódot igénylő személyeknek járó juttatásokat.
Bejelentette szerdán Mircea Geoană, a NATO napokban leköszönt főtitkár-helyettese, hogy jelölteti magát az idei romániai államfőválasztáson.
Jelentős mennyiségű esőre figyelmeztető újabb sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) húsz megyére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint törvényi alapra van szükség a Románia légterébe belépő orosz drónok ügyében, és Ukrajnával is egyeztetni kell a kérdésben – mondta kedden a News.ro beszámolója szerint a politikus.
szóljon hozzá!