2010. április 28., 11:082010. április 28., 11:08
Az amerikai kormánynak 2 milliárd dollárt már korábban átutaltak, most pedig törlesztették a fennmaradó 4,7 milliárdot, és a kanadai vezetéstől kapott 1,4 milliárd dollárt is.
„Senki sem örült annak, hogy a GM állami mentőövre szorul. Nem volt boldog a kormány, egyáltalán nem örültek az adófizetők, és a GM sem repesett az örömtől” – mondta Ed Whitacre vezérigazgató. A társaságot egy közel 60 milliárd dolláros tőkeinjekcióval mentette meg a csődtől az amerikai és a kanadai kormányzat.
A most visszafizetett, eredetileg 2015-ben lejáró hitelen felüli, nagyságrendekkel magasabb összegért cserébe Washington 61 százalékos tulajdonrészt, a kanadai központi kormány és Ontario állam 12 százalékos tulajdonrészt kapott. Ezt az üzleti környezet további látványos javulásában bizakodó GM nyilvános részvénykibocsátással kívánja megváltani, a tervek szerint még idén.
Amint lehet, az Opel Európában is megkezdi az elektromos autók gyártását – mondta Nick Reilly, a német gyártó igazgatója. A General Motorshoz tartozó vállalat vezetője elmondta, a Chevrolet Volt típussal megegyező Opel Ampera hibrid-modelleket az Egyesült Államokban fogják gyártani, de Európában is terveznek gyártást, ennek helyszínéről azonban egyelőre még nem döntöttek. Sok függ az előállítandó darabszámtól, illetve a piaci helyzettől. Mindenesetre Reilly nem zárta ki, hogy az Amperákat Bochumban fogják gyártani. Amerikában a Chevrolet Voltot a tervek szerint 2011-ben dobják piacra. A Volt és az Ampera meghajtását egy 150 lóerős elektromos motor végzi, de menetközben az akkumulátort egy generátorként funkcionáló kisméretű benzinmotor tölti fel. GM a Volt és az Ampera értékesítését is tervezi Európában. Emellett az Opel tervei között szerepel egy teljes egészében akkumulátoros kisautó gyártása is. |