2010. október 20., 10:392010. október 20., 10:39
Az önműködő kocsit iPad vagy okostelefon segítségével lehet hívni, amelyek a beépített helymeghatározó rendszer (GPS) segítségével adnak pontos információkat az autónak a telefonálók tartózkodási helyéről. Az automata négykerekű ezután kidolgozza a legjobb útitervet és pontos tájékoztatást küld az érkezési idejéről. A tervezők szerint az új találmány a környezetbarát közlekedéshez is hozzájárul, hiszen az ugyanabba az irányba készülő utasokat egyszerre tudja szállítani. Amennyiben jól működik a rendszer, akkor a sofőr nélküli taxik akár egyötödére csökkenthetik az autóforgalmat a német fővárosban.
„Egy hagyományos iPad segítségével a sofőr az autó összes fedélzeti elektronikájához hozzáférhet. Ez teljesen új lehetőségeket nyit meg a járművek irányítása terén, jóval meghaladva a korábbi, távirányítású elképzeléseket” – árulta el Raul Rojas. A kísérleti járművet egy Volkswagen Passatból fejlesztették, kívülről a tetőn elhelyezett nagyméretű kameráról tűnhet fel.
A technológia azt is lehetővé teszi, hogy az utasok menet közben kikapcsolják a MIG automata rendszerét, és a saját iPadjukon keresztül irányítsák a járművet. A rendszer érzékelő-berendezések segítségével készít háromdimenziós képet az utcákról a fedélzeti számítógép számára, amely így pontosan látja az autó környezetében lévő kerékpárosokat, gyalogosokat, útjelzéseket és egyéb jeleket. Az autó továbbá érzékeli a jelzőlámpákat, a szabályoknak megfelelően ad elsőbbséget, és azonnal megáll, ha váratlan eseményt tapasztal. „A mai autók hamarosan olyan elavulttá válnak, mint a korábbi lovas közlekedés – mondta Raul Rojas. – Tíz éven belül ez a technológia kitűnően használható lesz zárt közegekben, mint repülőterek vagy nagyüzemek, később pedig autópályákon, és 20–30 éven belül a városokban is.”
Rojas és az FU projektje nem az egyetlen hasonló jellegű kezdeményezés. Nemrég a Google is beszámolt saját vezető nélküli autójával végzett kísérleteiről, míg a németországi Braunschweigban kutatók egy csoportja városi körülmények között tesztelte Leonie nevű járművét, amely azt megelőzően olaszországi autópályákon is sikeresen futott minden vezetői beavatkozás nélkül. A Google és az FU korábbi kísérleti járművei részt vettek az amerikai kormány DARPA nevű versenyén, ahol 2007-ben összesen 35 vezető nélküli jármű állt rajthoz a világ minden tájáról.