2012. október 24., 07:582012. október 24., 07:58
A szervezők ígéretének megfelelően a tegnap zárult budapesti Oldtimer Show keretében kiállított gépcsodák nagy részét még nem láthatták a rendezvény korábbi kiadásai során, a felvonultatott oldtimerek és youngtimerek (még nem veteránkorú, de már kultikus státussal rendelkező autók) között pedig néhány igazi unikum is akadt.
A kiállított autókat országonként csoportosították, a brit részleg egyik legnépszerűbb típusa a legelsőként legyártott Jensen 541S sportkocsi volt. Az 1934 és 1976 között működő (és nemrég ismét felélesztett) gyártó 1960-ban és 61-ben 127 darabot gyártott ebből a típusból, Budapesten pedig az 1-es sorozatszámú volt látható – a márka leghíresebb modellje, egy 1974-es Interceptor társaságában. Több elegáns Rolls-Royce és Jaguar mellett a brit „sziget” egy másik érdekessége a mindössze 650 darabban gyártott Beardmore Mk7 Paramount taxi egy 1956-os példánya volt, a melyben az utasoktól üvegfallal elválasztott sofőr kabinja középen ült, és baloldalt nem is volt ajtója. A két háború között készült BMW mellett a német autók között további kuriózumok is akadtak, például egy nagyon ritka, 1922-es Mercedes-Benz 10/40/65, vagy egy 1954-es Porsche 718 RSK Spyder versenyautó – ennek a típusnak a piaci ára jelenleg akár az egymillió eurót is elérheti.
A nagy autógyártó nemzetek közül az olaszokat nem a jól ismert „sztármárkák” képviselték a leghatásosabban, hanem egy már nem működő vállalat, az ISO-Rivolta három típusa. A neves Bertone által tervezett GT IR300 alapozta meg az 1974-ben csődbe ment márka hírnevét (az Oldtimer Show-n egy 1967-es példány volt látható), az 1968-as Grifo GL 365 Lusso már a Ferrarival és a Lamborghinivel konkurált, míg a 2+2 üléses ISO-Rivolta Lele a márka hattyúdalát jelentette. Ez utóbbiból 285 darab készült, de a Budapesten kiállított, 1971-es példány azon 13 modell közül került ki, amelyet a legerősebb, 350 lóerős Corvette-motorral szereltek fel.
Ritkasággal a francia-blokk is szolgált, a kiállítás legidősebb autói itt voltak láthatóak: az 1903-as, illetve az egy évvel későbbi De Dion Bouton közül az előbbi öt évvel ezelőtt sikeresen teljesítette a London–Brighton futamot. A világ legidősebb, ma is létező versenyén csak antik autók indulhatnak, vagyis a 87 kilométeres távot kizárólag 1905-ig gyártott járművekkel lehet megtenni. A francia autók között megbújt egy első látásra nem túl feltűnő négykerekű is, hiszen a Citroën GS típusból még a román utakon is sok futott nemrég. Az Oldtimer Show-n látható ezüstszínű darab viszont egy 1974-es Birotor típusváltozat volt, vagyis a kevés európai Wankel-motoros szériaautók egyike.
A számos technikai gond és az erőforrás rövid élettartama miatt a bolygódugattyús technológiát a franciák végül két év után ejtették, és hogy ne kelljen az alkatrész-utánpótlásról gondoskodniuk, a legyártott 874 autóból 674-et vissza is vásároltak. A Budapesten kiállított GS Birotor nemcsak emiatt volt nagyon ritka, a tulajdonosa szerint Európában ez az egyetlen teljes körűen restaurált példány.
Még nagyobb különlegességnek számított az amerikai részleg egyik járműve, hiszen a makulátlanul restaurált 1923-as Nash 223 Special Six Sedan a típus két fennmaradt példánya közül az egyik. Az óriási, ötvenes–hatvanas évekbeli limuzinok mellett az Egyesült Államok autóiparát számos régi Ford is képviselte, köztük a fontos magyar vonatkozással bíró T-Model. A Galamb József és Farkas Jenő által tervezett, 1908 és 1927 között mintegy 15 millió darabszámban gyártott autó rengeteg változatban készült, Budapesten most három különböző példány volt látható – az 1925-ös T Runabout típus például teljesen eredeti állapotában maradt meg, és még ma is működőképes.
Egy másik magyar vonatkozású autó már a volt szocialista országokbeli járművek között kapott helyet, bár az egykoron taxiként használt Unitas-Tatra 12 még 1928-ben, jóval a kommunista hatalomátvétel előtt készült. Az autó a valaha épített mintegy 500 Unitas-Tatra három ismert fennmaradt példányának egyike. Az Unitas céget 1920-ban alapították meg a hadsereg egyik, háború alatti autójavító üzemében. A több területen érdekelt vállalkozás autós karosszériákat is épített, 1928-tól kezdve öt éven át Tatra-alvázakra készítettek saját tervezésű kocsiszekrényeket.
Az idei Oldtimer Show-t azonban nemcsak az unikumszámba menő autók tették különlegessé, hanem a számos motorkerékpár, valamint a Military Fesztivál elnevezésű különkiállítás is, amelynek keretében szovjet, német és amerikai katonai járművek voltak láthatók.
Kiss Csaba, Budapest