2011. december 07., 07:542011. december 07., 07:54
Ez az első olyan, személyautók számára kifejlesztett energia-visszatápláló fékrendszer, amely kondenzátort használ, és amely révén a gyári adatok alapján mintegy 10 százalékkal csökken az üzemanyag-fogyasztás – valós vezetési körülmények között, gyakori gyorsítás és fékezés mellett. Az energia-visszatápláló fékrendszerek – az üzemanyag-takarékos technológiákhoz hasonlóan – egyre népszerűbbekké válnak. Ezek a jármű lassításakor villanymotort vagy generátort használnak az elektromos energia termeléséhez, ezáltal visszatáplálják a jármű mozgási energiájának egy részét. Ezek a rendszerek a hibrid járművekben általában egy nagy elektromotort és külön erre a célra szánt akkumulátort használnak.
A Mazda által bevezetett rendszer lényege, hogy a fékrendszer kondenzátora átmeneti ideig nagy mennyiségben képes tárolni a villamos energiát. Az akkumulátorral szemben a kondenzátor gyorsan feltölthető és kisüthető, és hosszabb az élettartama is. Az i-Eloop lassítás közben a jármű mozgási energiáját hatékonyan villamos energiává alakítja át, és az elektromos energiát a klímaberendezés, az audioberendezés és számos más elektromos részegység működtetésére használja. A hibridekkel ellentétben a Mazda rendszerének használata esetén nincs szükség külön erre a célra szánt villanymotorra és akkumulátorra. Az i-Eloop egy 12–25 V váltóáramú generátorból, egy kis ellenállású, elektromos duplarétegű kondenzátorból és egy DC/DC átalakítóból áll.
Az i-Eloop abban a pillanatban elkezdi átalakítani és visszatáplálni a mozgási energiát, amint a vezető felengedi a gázpedált, és a jármű lassítani kezd. A váltóáramú generátor a maximális teljesítmény elérése érdekében 25 V-ig terjedő villamos áramot termel, mielőtt ezt az úgynevezett elektromos duplarétegű kondenzátorba tárolásra eljuttatja. A DC/DC egyenáramú átalakító 25 V-ról 12 V-ra alakítja át az elektromos áramot, mielőtt ez a jármű elektromos egységeihez közvetlenül eljutna. A rendszer szükségszerűen a jármű akkumulátorát is tölti. Az i-Eloop minden lassítás alkalmával működésbe lép, ezáltal csökkenti a villamos energia előállításához szükséges, a motor által elégetett extra üzemanyag-mennyiséget. A technológia start-stop rendszerrel együtt is működőképes.