Tiltakozó szervizek

Ádáz nyilatkozatháború alakult ki az autószervizek egy része, valamint a biztosítótársaságok miatt. A szakszervizek főleg javítások kifizetésének folyamatos késését nehezményezik.

Kiss Csaba

2010. február 10., 10:122010. február 10., 10:12

Közel 300 millió euróval tartoznak a biztosítási cégek az autójavító szakszervizeknek a Független Autószervizek Szövetségének (ASSAI) vezetője, Cristian Muntean szerint. Az ASSAI az országban működő több mint 500 autószerviz érdekeit képviseli.

„Ilyen körülmények között az ágazatban dolgozó vállalkozásoknak bankkölcsönökből kell finanszírozniuk működésüket és a javításokhoz szükséges alkatrészek beszerzését” – nyilatkozta Mediafax hírügynökségnek Muntean. Szerinte a biztosítótársaságok négyötöde nem tartja be a törvényben megszabott 15 napos fizetési határidőt a javítások ellentételezésekor.

„Amíg két évvel ezelőtt átlagban 20 nap után fizettek a szervizeknek, jelenleg a műhelyeknek átlagban két hónapot kell várniuk a pénzükre” – tette hozzá Muntean, aki azt is sérelmezi, hogy az erre a területre vonatkozó törvényben nem szerepel a fizetési késések szankcionálásának lehetősége. Az ASSAI a kötelező gépkocsifelelősség-biztosítás (RCA) tarifái miatt is elégedetlen.

„Az utóbbi öt évben 445 százalékkal nőtt az RCA díjszabása, amiért a Biztosítótársaságokat Felügyelő Bizottság is felelős – vádolta Muntean a CSA-t is. – Miközben a biztosítók évről évre nagyobb összegeket kérnek, egyáltalán nem garantálják a szolgáltatásaik minőségét. A sorozatos viszszaélések a biztosítási szektor példátlan degradálódásához vezetett”.

A CSA szerint azonban a felügyelőbizottságnak nincs köze az RCA díjszabásának emelkedéséhez, hiszen annak mértékét kizárólag a biztosítótársaságok határozzák meg a szabadpiaci-verseny szabályai alapján. A CSA szerint az intézménynek nincs jogi hatásköre a fizetési késedelmek ügyében sem, mivel tevékenysége csak a hatályos törvények betartására és a biztosítottak védelmére terjed ki. Muntean szerint azonban az ASSAI tiltakozása annak is az eredménye, hogy a CSA felületesen kezelte a szervizszövetség által az intézményhez benyújtott több száz panasz kivizsgálását. „A CSA nemtörődömsége is hozzájárult ahhoz, hogy a gazdasági válság közepette a szakszervizek 17 százaléka bezárt, ami közel 10 ezer ember utcára kerülését is jelentette” – állítja Muntean.

A CSA képviselői azonban nyilatkozatban cáfolták Muntean állítását. Szerintük a felügyelőbizottság minden esetben a biztosítottak védelmében járt el. „A tavalyi 6225 panasznak mintegy felét sikeresen megoldottuk” – áll a CSA közleményében. Szerintük a panaszok másik fele nem esett az intézmény hatáskörébe, de a petíciót benyújtókat minden esetben igyekeztek a megfelelő hivatalos szervhez irányítani. „A CSA folyamatosan figyeli a biztosítótársaságok működését, és ha törvényellenességet tapasztalt, minden esetben kirótta a megfelelő büntetést” – olvasható a CSA közleményében.

Az ASSAI vádjaira a Romániai Biztosítótársaságok Országos Szövetsége (UNSAR) is reagált. Cristian Constantinescu, a szervezet elnöke szerint nemcsak az RCA díjszabásai növekedtek, hanem a kártérítési plafon is: ez az öt évvel ezelőtti szint több mint a hatszorosára, 500 ezer euróra emelkedett. Emellett az autóbalesetek miatt bekövetkezett személyi sérülések utáni kártérítések kifizetési plafonja a húszszorosára, 2,5 millió euróra nőtt az utóbbi öt évben. Constantinescu szerint az RCA-díjszabások növekedését a piac diktálta, és ez a szektor sohasem volt jövedelmező a biztosítótáraságok számára.

„A biztosítási piac szereplői számára csak a kötelező gépjármű-biztosítások összesen 150 millió eurós veszteséget hoztak a tavaly” – tette hozzá Constantinescu. Ehhez az is hozzájárult, hogy az utóbbi években a romániai autópark jelentősen átalakult. „Sokkal több új autó fut az utakon, márpedig egy Audi javítási költségei összehasonlíthatatlanul magasabbak, mint egy régi Dacia modellé” – mutatott rá az UNSAR elnöke.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei