Önjáró kísérleti autót mutatott be a Ford. Az amerikai márka ezzel tapasztalja ki, meddig terjednek az automatizált közlekedés lehetőségei, és határozza meg, milyenné kell majd formálni a járművei következő generációit.
2014. március 06., 12:252014. március 06., 12:25
2014. március 06., 12:282014. március 06., 12:28
A vállalat több mint egy évtizede kísérletezik az önállóan közlekedő autókkal. Jövőképükben olyan autók szerepelnek, amelyek egymással és a környezetükkel kommunikálva biztonságosabbá teszik a közlekedést, mérséklik a forgalmi torlódásokat, és kevésbé terhelik a környezetet.
Az automatizált kísérleti járműben négy infraérzékelő vagy más néven A LiDAR (fény- és távolságérzékelő) szkenneli folyamatosan az autó környezetét, felderítve az esetleges akadályokat, például a járműveket, a kerékpárosokat, a gyalogosokat, sőt még a kisebb állatokat is. A szenzorok 70 méteres körzeten belül bármit képesek érzékelni, így az autó környezetéről valós idejű, háromdimenziós képet alkotnak.
A rendszer másodpercenként 2,5 milliószor végez szkennelést. A Ford a Michigan Egyetemmel közösen dolgozik az autó érzékelőinek és agyának megalkotásán, amelyek segítségével a jármű nemcsak értelmezni tudja fizikai környezetét, hanem arra is képes, hogy ezek alapján döntéseket hozzon. A State Farm biztosítótársasággal együttműködve pedig mélyrehatóbban értékelheti az automatizált közlekedéssel kapcsolatos veszélyeket és előnyöket.
A márka Európában is belekezdett egy új kutatási projektbe, melynek célja olyan ember-gép panelek kifejlesztése, amelyek az automatizált járművekben lehetővé teszik, hogy a vezető egyszerűen vehesse vissza az irányítást. A jövő automatizált rendszereihez jól felhasználhatók azok az érzékelőkkel működő technológiák, amelyeknek segítségével a mai Ford-modellek már önállóan parkolnak, megértik a vezető hangutasításait, azonosítják a veszélyes közlekedési helyzeteket, sőt a vészfékezésben is aktívan segítenek.
Folyamatos átállás várható
Az önműködő autók fejlesztése igen előrehaladott állapotban van: a Ford mellett többek között az Audi, a BMW, a Mercedes-Benz, a Nissan, a Toyota és a Volvo, valamint az amerikai Google internetes vállalat is bemutatta már saját prototípusait. A Google átalakított Toyota Prius tesztautói több százezer tesztkilométert tettek már meg az Egyesült Államokban, és az ezalatt bekövetkezett néhány baleset csakis olyankor történt, amikor nem a robotpilóta, hanem ember vezette a négykerekűeket. A Mercedes-Benz tavaly teljesített sikeresen egy 50 kilométeres közúti tesztelést.
Az S 500 Intelligent Drive tizennyolc körforgalmat, több száz jelzőlámpát, kereszteződést, gyalogátkelőt és útjavítási munkálatot érintve teljesen önműködően jutott el Mannheimból Pforzheimba. Az IHS Automotive világszervezet kutatása szerint 2035-re közel 54 millió négykerekű fog rendelkezni valamiféle sofőrt mentesítő, saját magát önállósító technológiával. Az önvezető autók eladása a kutatás szerint a 2025-re előre jelzett évi 230 000 darabról 11,8 millióra fog nőni 2035-re. A teljesen automata járművek 2030-ban jelenhetnek meg először, és 2050-re már majdnem az összes négykerekű mellőzi majd a sofőrt.
szóljon hozzá!