2011. június 29., 08:222011. június 29., 08:22
A Passat kombiba szerelt Temporary Auto Pilot (TAP – ideiglenes robotpilóta) névre keresztelt rendszer gyakorlatilag egy robotpilóta, amely önállóan is képes elvezetni az autót országúton, autópályán és városban egyaránt.
A TAP-ot részben a HAVEit nevű uniós program keretében fejlesztette ki a cég – a 2008-ban indított program 28 millió eurós összköltségéből 11 milliót állt az EU. A fejlesztésben a Volkswagen mellett olyan cégek vesznek részt, mint a Volvo, a Continental, a Haldex vagy a Budapesti Műszaki Egyetem.
A TAP megáll, elindul, gyorsít, és a kanyarok előtt lassít, valamint felismeri a közlekedési táblákat és útburkolati jeleket is. A legfőbb újdonság, hogy a rendszer nem új és drága szenzorokból áll össze, hanem olyan berendezésekből, amelyek már szériában kaphatók egyes Volkswagen modellekhez. Bekapcsolása után a TAP képes az autópályán beavatkozás nélkül elvezetni az autót, de a sofőr vészhelyzetben felülbírálhatja az elektronikát.
A TAP akár az adaptív tempomat és a sávtartó automatika okosított együttesének is tekinthető, hiszen ezek a legfontosabb alkotóelemei. Az adaptív tempomatok egy része már ma is képes arra, hogy az előre beállított követési távolságnak megfelelően fékezzen, vagy gyorsítson, sőt, egyes rendszerek még dugóban is használhatók, és megállni is képesek.
A Volkswagen mérnökei ezt párosították a sávtartó automatikával, amelynek segítségével az elektronika mindig a megfelelő sávban képes tartani az autót. Miután a sofőr beállítja a kívánt sebességet és követési távolságot (ez lehet akár 130 km/h is), az elektronika mindent elvégez helyettünk: a kanyarok előtt fékez, ha utolérünk valakit, lassít, ha kitesszük az indexet, és sávot váltunk, gyorsít (az előzésre vonatkozó jelzőtáblákat is felismeri a TAP), sőt dugóban képes megállni és újraindulni is. A TAP-nak van olyan félautomata módja is, amikor a sofőr vezet, a balesetek elkerüléséért az elektronika azonban ugyanúgy figyeli az eseményeket.
szóljon hozzá!