Mioveni-ben nyertek a válságon

Nyugat-Európában elért robbanásszerű növekedésének köszönhetően tavaly már több mint 300 ezer autót adott el a Dacia.

Kiss Csaba

2010. január 20., 10:022010. január 20., 10:02

Jó évet zárt tavaly a Dacia: a Renault tulajdonában lévő román autógyártó összesen 311 282 ezer gépkocsit adott el 2009-ben, 20,5 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Romániában viszont 50,5 százalékkal 41 862-re csökkentek eladásai 84 709-ről – ez azonban kisebb, mint az újautó-piac teljes visszaesése (53,2 százalék), így a Dacia tovább erősítette pozícióját. A gyártó piaci részesedése 28,9 százalékos volt 2009-ben, 1,5 százalékponttal magasabb a 2008-asnál.

A Logan limuzinváltozata továbbra is a legnépszerűbb Dacia-modell Romániában, 2009-ben 25 722 darabot értékesítettek belőle. Ezt követte a Sandero modellcsalád 6765 eladott autóval, illetve a Logan MCV kombi 6249 egységgel. A haszonjárműpiacon is aktív Dacia 1588 darab Logan Van, illetve 1538 Logan Pick-up kisáruszállítót értékesített tavaly. Az új személyautók közel fele, 18 ezer darab az autópark-felújítási program keretében, állami támogatással talált gazdára. 

A jelentős növekedést az exportpiacokon elért sikereknek köszönheti a mioveni-i cég. Külföldön 269 320 autót értékesített a Dacia, ami 56,1 százalékos növekedést jelent 2008-hoz képest, amikor ráadásul a gyár külkereskedelmi mutatóiba belefoglalták a Marokkóban gyártott Loganokat is.  Az év elején még nem tűnt rózsásnak a helyzet, hiszen 2008 végén és a 2009 első hónapjaiban többhetes termelés-megszakításra kényszerült a gyár a gazdasági válság nyomán bekövetkezett keresletcsökkenés miatt.

2009: az olcsó autók éve Európában

A Dacia sikere is jelzi, hogy tavaly jelentős mértékben átalakult az európai autópiac jellege. Az olcsó és kisebb méretű autókat gyártó cégek megerősödtek, míg a prémiummárkák háttérbe szorultak. Mindez leginkább a pénzpiaci krízisre vezethető vissza, hiszen a kedvező hitelek hiánya, illetve az autópark-felújítási programok keretében adott jelentős állami támogatások a kedvezőbb árfekvésű és alacsonyabb fenntartási költségeket ígérő autók felé irányították a vásárlókat.

A Nyugat-Európában (az EU tagállamai, Svájc, Norvégia és Izland) forgalmazott márkák közül a Dacia mellett a Hyundai ért még el kiugróan magas növekedést, a dél-koreai gyártó 340 ezer autót értékesített, ami több mint 26 százalékos bővülést jelent 2008-hoz képest. A növekedést elérő többi gyártó nem tudott a tízszázalékos küszöb fölé kerülni. A teljes piac 1,6 százalékkal esett vissza, a csökkenést a prémium márkák sínylették meg: a BMW 15,4, a Mercedes 13,8, a Toyotához tartozó Lexus 27,5 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni ebben a térségben. Mindez változásokat hozott a gyártók sorrendjében is.

A Volkswagen, Skoda, Seat és Audi márkák sikere miatt a Volkswagen-csoport első helye továbbra is megkérdőjelezhetetlen, a konszern több mint hárommillió eladott autóval 0,7 százalékos növekedést ért el. A második helyen megmaradt a PSA-konszern (Peugeot és Citroën), és a francia vállalatot továbbra is a Ford követi.

A Renault azonban feljött a negyedik helyre, megelőzve a csődhelyzettel küszködő General Motorst (Opel, Chevrolet, Saab). A francia cégcsoport a Dacia sikerének köszönheti bővülését, hiszen a Renault márka eladásai 0,4 százalékkal csökkentek Európában. A Fiat maradt a hatodik helyen, de a Toyota sikeresen profitált az olcsóbb autók előretöréséből, és megelőzte a BMW-t, valamint a Mercedest gyártó Daimler-csoportot is.

Elemzők szerint azonban idén a tavaly sikeres autógyártók is számos nehézség elé néznek Európában, hiszen a válság hatásai még korántsem múltak el, miközben a kormányok már nem folytatják a roncsprémiumok rendszerét.

A Dacia azonban alacsony árával hamar népszerűvé vált a Nyugat-Európában bevezetett roncsprémiumok miatt, így a régióban (az Európai Unió tagállamai, Svájc, Norvégia és Izland) összesen 237 912 járművet sikerült értékesítenie az év során. Ezzel a Dacia a legnagyobb (29,2 százalékos)  növekedést érte el a piacon jelen lévő öszszes autógyártó közül. A legfőbb felvevőpiaccá 84 708 darabbal Németország vált, itt 231,3 százalékos növekedést ért el a Dacia. A sorrendben Franciaország következik 65 556 eladott autóval (51,4 százalékos növekedés), a harmadik legnagyobb exportpiacnak  Olaszország számított, ahol 21 739 Dacia kelt el (151,9 százalékos bővülés).

Ezeket követi Algéria (17 327), Törökország (9727) és Spanyolország (9030), de még a legkisebb exportpiacon, Szerbiában is közel háromezer autót adott el a román gyártó. Marokkóban, ahol a SOMACA üzemben szerelnek össze Daciákat, 18 112 jármű kelt el.  A gyár vezetése 2010-re is bízik az idei eladási adatok fenntartásában: Constantin Stroe alelnök szerint a Dacia immár ismert és elismert márkává vált, így a roncsprémiumok nélkül is lesznek vásárlói. Emellett új típusokkal is bővítenék a kínálatot.

Hamarosan piacra kerül a gyár első terepjárója, a Duster, amelytől a szakemberek a saját szegmensében hasonló sikereket várnak, mint annak idején a Logantól. Emellett Fabrice Cambolive kereskedelmi igazgató szerint két új típus fejlesztésébe is belekezdtek, de ezekről nem árult el részleteket. Mint közölte, elképzelhető, hogy a márka jobb kormányos autókkal megpróbál betörni a brit piacra is.

Emellett, ha a Franciaországban nemrég bemutatott Black Line különleges kiadás sikeresnek bizonyul, akkor azt Romániában is forgalmazzák majd. A Logan, Sandero és Logan MCV Black Line változatai a Laureate felszereltségi fokozaton alapulnak, de ahhoz képest metálfényezést, minőségibb, fekete belső kárpitot, valamint bőrbevonatú, multifunkcionális kormányt is tartalmaznak. Emellett a román piacon számos új finanszírozási ajánlattal is készülnek, de ezeket majd az autópark-felújítási program hivatalos kihirdetése után teszik közzé.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei