2010. június 09., 10:102010. június 09., 10:10
Az 1939-ben alapított Mercury májusi forgalma ráadásul 11 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben az amerikai autópiac egésze májusban már a hetedik hónapja bővült. A készleteket végkiárusítással, akciós áron kívánják leépíteni még nyáron, a gyártókapacitást pedig az év végéig teljesen felszámolják. A meglévő ügyfeleket – jellemzően cégeket – a Ford Motors prémiummárkájára, a Lincolnra próbálják meg „átszoktatni”.
A középkategóriás Ford és a prémiumkategóriás Lincoln közé pozícionált Mercury legfőbb problémája, hogy a fogyasztói vélemények szerint túlságosan hasonlít a Fordhoz; a Mercuryk csupán „optikai tuninggal” ellátott Fordnak tűnnek, ezért aztán a vevők többsége végül a több ezer dollárral olcsóbb Ford modellek közül választ. A törzsközönség korösszetétele is a megszüntetés mellett szól; statisztikák szerint a Mercury vásárlói a legidősebbek a piacon, átlagosan 55 évesek.
A nagy amerikai autógyárak közül a Ford Motors az egyetlen, amely állami segítség nélkül vészelte át a tavalyi válságos évet. A társaság idén az első negyedévben 2,1 milliárd dollár adózott nyereséget ért, míg egy évvel korábban 1,4 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el. A sikert főként a viszonylag olcsó kisautók, például a Fiesta és a Focus modellek növekvő népszerűsége, és a radikális szerkezetátalakítási program hozta meg. Az átalakítás részeként a cég egyebek között megvált európai luxusmárkáitól, a Land Rovertől, a Jaguártól és a Volvótól.
Májusban már hetedik hónapja nőttek az autóeladások az Egyesült Államokban a gazdasági helyzet javulásának és a flottavásárlásoknak köszönhetően. Az eladások 19 százalékkal bővültek májusban az egy évvel korábbi, igaz a válság miatt meglehetősen alacsony szinthez képest. Elsősorban a hazai gyártmányú gépkocsik mentek jól: a legnagyobb gyártó, a General Motors 17 százalékkal, a Ford 22 százalékkal, az időközben a Fiat érdekeltségi körébe került Chrysler 33 százalék körüli mértékben növelte eladásait. A korábban mindig jó helyezést elért Toyotának azonban mindössze 7 százalékos bővüléssel kellett beérnie, miután a temérdek visszahívási akció megtépázta a japán autógyár hírnevét. Mindamellett elemzők rámutattak: nincs ok az elbizakodottságra, mivel a potenciális vásárlók körében már érezhető egyfajta bizonytalanság a pénzpiacok ingatag helyzete és nem utolsósorban az európai adósságválság miatt. Az autógyárak ennek ellenére optimisták, és remélik, hogy idén 11,4 millió darabra tudják feltornászni az eladásokat a tavalyi 10,4 millióról. |