2011. szeptember 28., 09:102011. szeptember 28., 09:10
„Az eddigi hasonló magyarországi rendezvényeken csak veteránautókat lehetett látni, de mi felvállaltuk az egyre népszerűbb youngtimerek bemutatását is, hiszen ezek a járművek nagyon sokunk számára jelentették az álomautót egy-két évtizeddel ezelőtt” – mondta lapunknak a főszervező, Czakó János. A többek között álomszép BMW 6 Coupét, Mercedes 560 SEC-et, Chevrolet Camarót, vagy éppen Lada Samara Cabriót felvonultató youngtimerblokk a küzdőtér végében kapott helyett, addig eljutva azonban a látogatókat meganynyi, jóval idősebb különlegesség is csábította.
Rögtön a bejáratnál pompázott felnyitott sirályszárnyas ajtóival egy DeLorean DMC-12: a mozirajongók a típust a Vissza a jövőbe trilógiából ismerhetik. A kiállított autókból amúgy akár egy mozitörténeti tárlatot is össze lehetett volna hozni, hiszen a DeLorean mellett látható volt a Fantomas-sorozatból ismert Citroën DS, a 101 kiskutyában szereplő Panther De Ville, a Verdák rajzfilm Hudson Dokijának alapjául szolgáló Hudson Hornet vagy éppen a „saját” filmet kapott Volkswagen Bogár. A változatos kínálat mellett a fesztiváljelleget a kiegészítő programok, így a koncertek, a motoros kaszkadőr-bemutató vagy a számos gyerekműsor is erősítette.
A főszerep azonban a különböző járműveké maradt, a felhozatal pedig a veteránszakértők kedvét is elnyerhette, főleg, hogy a kiállított autók nagy része először volt látható Magyarországon. Az 1905 előtt gyártott autókat tömörítő antik kategória képviselői közül egy 1898-as Panhard &
Levassor négy éve részt vett a több mint százéves múltra visszatekintő, London–Brighton versenyen. Egy másik klasszikus darab, az 1911-es Opel Torpedóval pedig tulajdonosa nemrég minden probléma nélkül autózott el Budapestről a német márka központjába, Rüsselsheimba. Szakmai szempontból a seregszemle egy másik sztárja a külön helyen kiállított, 1927-es Austro-Daimler ADR 12/70 volt; az 1934-ig működött márkánál kezdte pályafutását Ferdinand Porsche is. Az egykori szocialista blokk típusai iránt nosztalgiázók nemcsak a már említett, mindössze 456 darabban gyártott Samara Cabriót ismerhették fel, de a gyermekkorukat meghatározó Moszkvicsokat, Polski-Fiatokat, Skodákat is – mind-mind tökéletesen restaurálva, újszerű állapotban sorakozott.
Kiss Csaba, Budapest