Hetven klasszikus Mercedes-Benz autó vett részt a nyolcadik magyarországi Csillagtúrán a hétvégén.
2013. július 03., 09:452013. július 03., 09:45
Tízéves jubileumát ünnepelte a hétvégén a magyarországi Mercedes-Benz Csillagtúra: a klasszikus autók legjelentősebb magyarországi versenye 2003-ban indult, ám mivel 2008 és 2010 között szünetelt a versengés, idén a nyolcadik kiadást rendezték. A június 28-án Fótról induló és 29-én Kecskemétre befutó versengésen 70 gyönyörűen restaurált jármű vett részt – a szabályzat alapján csak olyan autóval lehet rajthoz állni, amelyet klasszikus minősítéssel látott el a németországi Mercedes-Benz Classic Center, vagyis a gyártása legalább húsz éve befejeződött. A túra modellpalettája közel ötven évet ölelt fel az 1938-as Mercedes-Benz 170V Cabriótól az 1986-os 560 SL-ig.
A Mercedes-Benz Csillagtúra a kifejezetten a klasszikus autók számára kitalált, átlagtartó ügyességi versenyek szabályai szerint zajlott. A cél nem a száguldás, hanem az, hogy a lóerő és évjáratkülönbségek ellenére minden résztvevőnek esélye legyen győzni – miközben szép tájakon autózik. A szervezők szándékosan kihagyták az autópályákat, és leginkább kevésbé forgalmas mellékutakon vitték körbe a mezőnyt, amely többek között Szegedet, Hódmezővásárhelyt és Szentest is érintette.
A mintegy 550 kilométeres távot a percenként rajtoló résztvevőknek az itinert követve kellett megtenniük: tilos volt bármilyen elektronikus navigációs eszköz használata, így a jó tájékozódási képesség alapvető fontosságúnak bizonyult. Az átlagtartó ügyességi versenyen a résztvevők csak a különböző célállomásokat ismerik, az odavezető pontos utat nem – azt csak az itiner alapján, pontról pontra haladva térképezhették fel.
Mindenki számára ugyananynyi idő jutott az adott távolságra, amelyet a KRESZ betartásával kellett teljesíteni. Az esetleges késésekért kapott büntetőpontok mellett a végeredmény szempontjából jóval többet nyomtak a latba az 1/100-as etapokon elért eredmények. A különleges ügyességi versenyeken a rövid szakaszokat pontosan az előre megadott idő alatt kellett teljesíteni, minden századmásodpercnyi eltérés 1 büntetőpontot jelentett.
A megmérettetésen, a győzelmet végül az 1966-os Mercedes-Benz 230 SL roadsterrel versenyző Szabó Endre–Gömöri Melinda-kettős szerezte meg, köszönhetően annak, hogy négy 1/100-as szakaszon is a legjobban teljesítettek. „A feleségemmel immár hét éve versenyzünk, de a mostani Csillagtúra nemcsak a siker miatt marad emlékezetes: szép helyeken jártunk, jók voltak feladatok. Mindenhol láthatóan örömmel fogadtak minket\" – mondták a győztes páros tagjai, miután az ünnepélyes díjátadón a magasba emelhették a versengés vándortrófeáját; a Noéminek becézett bronzszobrot a harmincas években Mercedesszel versenyző Rotschild Noémiről mintázták.
A mezőny egyik különlegessége a 48 éves Unimog 404-es volt, amellyel Buzás István és Buzás Ildikó vágott neki a Csillagtúrának – a piros tűzoltóautó a mai napig szolgálatban áll Pilisborosjenőn, ahol főleg erdőtüzek esetén vetik be a kitűnő terepjáróképességekkel rendelkező járművet. A Buzás házaspár nemcsak a járművel, de egy eredménnyel is feltűnést keltett, hiszen megnyerték a kecskeméti Mercedes-Benz-gyár udvarán tartott, utolsó 1/100-as szakaszt.
„A tradíciót nem lehet megvásárolni, azért dolgozni kell. Jó úton haladunk, hiszen tíz évvel ezelőtt, az első Mercedes-Benz Csillagtúrán 34 autó indult, és ezekből 11 most is itt volt a mezőnyben. A színvonal évről évre emelkedik, de a Csillagtúra szellemisége változatlan, ez pedig az autójukat, az autózást szerető résztvevőknek köszönhető\" – összegzett versenyt záró gálaesten Ingo Frölich, a szervező Mercedes-Benz Hungária ügyvezető igazgatója, aki a kecskeméti gyár igazgatója, Frank Klein navigátoraként vett részt a Csillagtúrán.
szóljon hozzá!