2013. január 29., 19:392013. január 29., 19:39
Megkezdődött a Mercedes-Benz CLA összeszerelése Kecskeméten. A tavaly március óta működő, több mint 3000 embert foglalkoztató üzem eddig csak az azonos alapokra épülő B osztályt gyártotta, és amíg a családi modell Németországban is készül, a vadonatúj, kategóriateremtő kompakt négyajtós kupét csakis Magyarországon szerelik össze.
Az új CLA nemcsak az első kompakt négyajtós kupé, de egyben világrekordot döntött a szériaautók aerodinamikája terén: a 0,22-es légellenállási együttható a legkisebb a sorozatban gyártott típusok között. A tavalyi Pekingi Autószalonon bemutatott Concept Style Coupé tanulmányautó formavilágára épül. „A leggyakoribb kommentár akkoriban úgy hangzott: Kérjük az autó sorozatgyártását! Pont ezt tesszük most” – mondta Kecskeméten Dieter Zetsche, a Daimler AG vezérigazgatója, aki megdicsérte a gyár alkalmazottait. „Arra, hogy itt tudják, miként kell jó autókat építeni, bizonyíték az a 40 ezer B-osztály, ami itt készült eddig; több mint amit előre terveztünk” – tette hozzá a vezérigazgató.
A B osztály történetében 2012 volt a legsikeresebb év: a kompakt típusból világszerte 145 649 egységet értékesített a Daimler AG, ami 11 százalékkal haladja meg a korábbi legsikeresebb 2006-os évet. „A magyar beszállítók száma 17-ről 25-re emelkedett, a duális képzés keretében már 68 diák tanul itt négy különböző szakcsoportban, és mindez rekordidő alatt épül fel. A célunk, hogy a Mercedes-Benz 2020-ra a prémiumszegmens első számú márkája legyen. Magyarországtól sokat kaptunk, ezért szeretnénk valamit vissza is adni” – jelezte Dieter Zetsche, hogy az első B-osztályhoz hasonlóan az első Mercedes-Benz CLA-t is jótékony árverésre bocsátják, a bevételt pedig a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak adományozzák.
„Gyerekkoromban az utakon Trabantok, Skodák, Wartburgok, Moszkvicsok futottak, én magam is egy Polski-Fiaton tanultam meg vezetni. Luxusautónak pedig a Volga számított. Ha akkor valaki azt mondja nekem, hogy Magyarországon majd Mercedeseket fogunk gyártani, azt gondoltam volna, nincs ki mind a négy kereke – mondta ünnepi beszédében Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki maga kormányozta be az ünnepség helyszínére az 1-es sorozatszámú CLA-t. – Hogy képesek vagyunk ilyen technológia előállítására, bizonyíték arra, hogy az országnak semmiféle kihívástól nem kell megijednie”.
A Daimler AG 2008. június 18-án jelentette be, hol gyártja majd az új generációs kompakt modelleket. Bár több környező ország, köztük Románia is szóba került, a Mercedes-Benz végül Magyarországon látta a legjobbnak a feltételeket – főleg az infrastruktúra, a logisztika és a munkaerő képzettsége miatt. Az országon belül Kecskemét mellett Miskolc és Zalaegerszeg pályázott a beruházásra – végül az döntött, hogy a vállalat Budapest 100 kilométeres körzetén belüli telephelyet keresett. A Magyarország újkori történetének egyik legnagyobb zöldmezős beruházásával elkészült gyártelep a Daimler AG első kelet-európai üzeme. Az alapkövet 2009. október 16-án rakták le, 2012. március 29-én pedig ünnepélyes keretek között megnyitották az üzemet, amelyben évente 100-120 ezer darab személyautót gyártanak. A 2012 végén már 3 ezer főt foglalkoztató gyár a beszállítói körben további 10 ezer munkahelyet teremtett.
A legújabb Mercedes-gyár egyben az egyik legmodernebb is, tervezése során kiemelt módon figyeltek a környezetvédelemre és az energiahatékonyságra. Jó példa erre a gyártócsarnokok hővisszanyerő szellőzési technikája, a nagy hatékonyságú sínes lámpatestekből álló világítási rendszer, valamint a két kombinált ciklusú fűtőerőműblokk, amelyek az áram- és hőellátást biztosítják. A kiépített ipari vágányra alapozó logisztikai koncepció révén éves szinten 60 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebb kerül a légkörbe.
A csúcstechnológia természetesen a gyártás során is jelen van Kecskeméten: premier a márka történetében, hogy az üzemben szolgáló robotok egy része újratelepített elem; a sindelfingeni üzemből érkeztek, ahol az E osztály korábbi generációját szerelték össze. A robotok azonban Magyarországon új kábelezést és technikai szoftver-csomagot kaptak, így már sokkal fejlettebbek, mint Németországban voltak. A kecskeméti gyárral kapcsolatban egy másik fontos újdonság, hogy présüzemet is kapott – bár a Daimler összesen 25 országban rendelkezik gyártókapacitással, ez a konszern első préscsarnoka Németországon kívül. A több kilométer hosszú tekercselt lemezeket 40 tonna kapacitású óriásdaruk szállítják a gépekhez, és az itt előállított karosszériaelemekből Németországba is exportálnak. A 8400 tonnás összpréserőre képes gépek segítségével 2013-ban öszszesen 8,4 millió préselemet terveznek előállítani Kecskeméten.
A karosszériaüzemben 650 robotot alkalmaznak, amelyek a jól bevált ponthegesztés mellett a szigetelést is végzik. Minden CLA esetében 5200 hegesztési pont, illetve 120 méternyi szigetelés gondoskodik a karosszéria megfelelő merevségéről és stabilitásáról. A speciális, nagyfokú precizitást igénylő feladatoknál lézerhegesztéses és lézerszigeteléses eljárást is alkalmaznak Kecskeméten, illetve itt is bevetik a Daimler szabadalmát, a világon csakis a Mercedes által használt RobScan-technológiát. A folyamatos felügyelő-program a távvezérlésű optikai detektorok precizitását kombinálja a lézerhegesztés gyorsaságával: mindez csökkenti a költségeket, még pontosabb illesztéseket tesz lehetővé, és növeli a karoszszéria szilárdságát.
Az új Mercedes-Benz CLA forgalmazása áprilisban indul, és az európai motorválaszték valamennyi tagja teljesíti a 2014 szeptemberétől kötelező Euro 6-os károsanyag-kibocsátási szabványt. Mindegyik motor turbófeltöltésű, az erőátvitelről pedig hatfokozatú manuális sebességváltó vagy hétfokozatú, dupla kuplungos automata-rendszer gondoskodik. A benzinesek közül az 1,6 literes egység 122 vagy 156 lóerős verzióban kapható, míg a 2,0-s motor 211 lovas. A csúcsmodell a CLA 45 AMG lesz, amelybe a kétliteres turbómotor 350 lóerős változata kerül. A dízelmotorok kedvelői számára a 2,0 literes, 136 lóerős egységet, illetve a 2,2 literes, 170 lovas aggregátot kínálja a Mercedes-Benz, amely rengeteg opcionális biztonsági és kényelmi felszerelést nyújt a típushoz. A fáradtságfigyelő rendszer azonban már a szériatartozékok része, akárcsak a radaralapú Collision Prevention Assist adaptív fékasszisztenssel, amely már 7 km/órás sebességtől megóvja az autót a ráfutásos ütközéstől. |
Kiss Csaba, Kecskemét